« Tagasi

Lasteraamatukogu uutes ruumides

Ülle Lätte Vali Uudised(2002), 29. november, nr. 93, lk. 1.

 

Põltsamaa linna lasteraamatukogu kolis asenduskorras Lossi tn. endistesse moesalongi ruumidesse. Raamatukogu lasteosakonnajuhataja Rutt Rimmel oli lahkeks "giidiks" näitamaks, kui mõnusasti uude kohta end sisse on seatud. Pisikesed raamatuhuvilised peavad raamatulaenutusse minnes nüüd sammud kesklinna seadma.

Uksest sisenejale vaatab vastu hubane ruum raamaturiiulitega

Kogu sisustuse ümberkolimiseks kulus umbes viis päeva. Koliti raamatukogu bussiga, mil juhiks Mati Miljand ja abitööjõuna saadi linnavalitsuse kaudu oma linna töötuid. Kokku on uutes ruumides kaks laenutustuba. Uksest sisenejale vaatavad kõigepealt vastu riiulid korralikult teemade järgi lahterdatud erialakirjandusega. Sellesse kategooriasse kuuluvad arvutiraamatud, suhtlemine, loodusteadused, usuline kirjandus jpm. Paar sammu edasi moodustub raamaturiiulite vahele väike omaette nurgake, mida raamatukogutöötajad väikeste laste nišiks nimetavad. Selles on ka väike laud, et pisim külastaja end raamatut vaadates mõnusalt tunneks.

Kolimise peapõhjus on proosaline

"Meie raamatukogumaja hakatakse renoveerima, samuti tuleb sellele juurdeehitus, kuhu me pärast sisse kolime. Seniks aga, otsustasime siia abiruumidesse kolida," selgitab lasteraamatukogujuhataja muutusi. Linnavalitsusel oli sobilik avariipind välja pakkuda.

Avarusega kiidelda ei saa, kuid kõik on omal kohal. Keset raamatukogu on koomiksiteriiul laste lemmiklugemisvaraga. Teise toa riiulitelt vaatab vastu suuremate laste jaoks mõeldud ilukirjandus. Esimesse laenutustuppa on paigaldatud laud ja arvuti laenutaja Nelli Orgmaale, juhataja Rutt Rimmeli töölaud asub teises toas.

Lugemissaalis on raamatud küll natuke rohkem kokku surutud kui varem, kuid fond on sama. Lugemissaalis istub töölaua taga saali juhataja Anne Ütt. Ruumide kõige tagumises osas asub raamatute tagavarafond. Juhuks, kui laenutuses midagi nappima peaks, saab siit lisa.

Laenutamine toimub uue süsteemi alusel

Raamatuid laenutatakse lastele juba möödunud märtsist maakonnas esimese raamatukoguna uue süsteemi alusel - arvutiga. Rutt Rimmel ütleb, et arvutis olev programm on küll mõnevõrra vananenud, kuid uus programm on juba programmeerimisel. Raamatu laenutamisel sisestatakse arvutisse lugejapiletilt lugeja vöötkood ja raamatult raamatu vöötkood.

"Plastikkaardile üleminekut ei pidanud me laste puhul praktiliseks, praegu kasutatav kaart maksab ühe krooni. Kui laps aga juhtub kaardi kaotama, saab ta uue lugejakoodi ja maksab kümme krooni trahvi. Samuti maksavad lapsed iga õigel ajal tagastamata raamatu eest kolm krooni viivist, kui raamatu tagastamistähtajast on möödunud kuu. Seega anname me lastele lisaks veel kuu aega raamatu tagastamiseks, enne kui viivis jooksma hakkab," selgitab Rutt Rimmel.

Raamatukogu lahtiolekuajad on uutes ruumides endised, kella kümnest alates, tööpäevadel kella viieni, laupäeviti kella kolmeni.

Järgmisel aastal saab lasteraamatukogu 50-aastaseks. Rutt Rimmel on kindel, et seda ka tähistatakse. Hoolimata sellest, et asutakse ajutisel pinnal.