« Tagasi

Kool, lasteaed ja raamatukogu ühe katuse all

Merike Kask Vali Uudised(2002), 4. september, nr. 68, lk. 1.

 

Pikaleveninud ehitustööd Adavere mõisahoones on nüüdseks õnnelikult lõpulejõudnud. Laupäeval toimunud hoone avamispeol võisid uue ilme saanud hoonega ning samuti Adavere Põhikooli uue direktoriga tutvuda kõik soovijad.

Kolm asutust ühe katuse all

Hoonet, mis nüüdseks ühendab oma katuse all mitut erinevat asutust, asuti ümber ehitama juba 2001. aasta jaanuaris. Planeeritud ajaks töid valmis ei saanud, kuid seda enam oldi nüüd, uue õppeaasta lävel, vastvalminud ruumide üle õnnelikud.

Mõisahoone, millest varem kasutati vaid ühel korrusel asunud ruume, on nüüd keldrist katuseni kasutusel. Keldrikorrusel on kõikidele nõuetele vastavad ruumid kooli sööklale ning söögisaalile. Nendes ruumides hakkavad sööma ka lasteaia lapsed. Korrus kõrgemal on avar aula ja klassiruumid. Trepist üles liikudes jõuab raamatukokku, mis endise ligi 90 ruutmeetri asemel 140 m2 suurustes ruumides lugejaid teenindada saab. Päris katuse all, katuseakendest valgustatud endisel pööningul on koha leidnud lasteaia kaks õppe- ning kaks magamistuba. Pilku köidab ka põnev mänguruum, riietus- ning tualettruumid. Kõikides ruumides on oskuslikult ühendatud endisaegne ningtänapäevane. Vanas stiilis tahveluste tagant võib leida heledates toonides värvitud klassiruumid. Nikerdatud tumedate trepikäsipuude varjus avaneb ootamatult- sissepääs lifti. Raamatukogu ruumid muudavad aga stiilseks ja omalaadseks katmatult paistma jäetud ajahambast puretud ehedad sarikad ning aamtalad. Pilku köidavad restaureeritud ahjud ning aula laemaaling.

Aega võttis, aga asja sai

Ümberehitustööd olid piisavalt kulukad, kokku läks kogu mõisahoones tehtu maksma ligi 10 miljonit. Kuna tööde maht muutus, tuli Põltsamaa vallavolikogul Adavere mõisahoonega seonduvaid küsimusi ikka ja jälle arutada. Avamispeol sai aga vallavolikogu tehtud tarkade otsuste eest tublisti kiita, sest teist samalaadset hoonet vist Eestimaal polegi. Ometi oli ehitusega muretki piisavaltpidevalt muutuvad nõudmised muinsuskaitse poolt, vahetusid ehitusfirmad, muudatused, mis nõudsid vallalt lisaraha leidmist jne. Põltsamaa Vallavolikogu esimees Jaan Aiaots oli vastavatud hoonega rahul, kuid mainis siiski: "Kui keegi peaks tulema nõu küsima, kas võtta mõne mõisahoone juures taoline töö ette soovitaksin vist tal küll selle üle väga tõsiselt järele mõelda. Ühte muinsuskaitse alla olevasse hoonesse mitme eri funktsiooniga asutuse mahutamine pole just lihtne asi."

Maja sai õnnistuse ja Piibliraamatu

Adavere mõisahoones oli töid teostamas mitu ehitusfirmat, ehituse viis lõpule aga AS Tartu Ehitus. Nende esindajad tõid nii koolile kui raamatukogule kingituseks raamatuid, lasteaiale aga ehitusejuures nii vajaliku "krusa". Lasteaiajuhatajale Tiia Lantsile üle antud suur värviline mänguauto sai koheselt laste heakskiitvate pilkude osaliseks.

Uue ilme saanud hoonet õnnistas EELK Põltsamaa koguduse õpetaja Rein Schihalejev, kes tõi koguduseIt kingituseks Piibli. Õnnitlejaid ja kingitusi jätkus aga veel rohkesti. Uue maja avamise puhulolid adaverelasi õnnitlema tulnud maavanem Margus Oro, Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson, vallavolikogu esimees Jaan Aiaots, Jõgevamaa omavalitsusliidu esindajad, naaberkoolide, -lasteaedade ning -raamatukogude juhatajad jne. Adavere kooli uus direktor Rein Uusmaa tänas kõiki kohalviibijaid ning lubas, et uues hoones asuvad asutused teevad edaspidi tihedat ja tulusat koostööd. Pidulik päev jätkus banketi ning peoõhtuga, mis kestis hilisõhtuni välja. Sündmus salvestati videolindile, mis saadetakse ka mõisahoone endiste omanike, perekond von Wahlidele Saksamaal elavatele esindajatele.