« Tagasi

Homme algavad raamatukogupäevad

Tiiu Pihlakas  Vooremaa(2000), 19. oktoober, nr. 121, lk. 4.

 

Nagu igal aastal, peetakse Eestis ka tänavu 20.-30. oktoobrini raamatukogupäevi, mille käigus püütakse üldsuse tähelepanu tavalisest enam raamatutele ja raamatukogudele juhtida.

Tänavused raamatukogupäevad sulanduvad tuleva aasta aprillini kestvasse Eesti Raamatu Aastasse, kandes juhtmõtet "Raamat on eesti rahva uhkus". Uhked võime olla juba ainuüksi eesti raamatu auväärsele eale. 475 aastat tagasi ilmus Lübeckis raamat, mis sisaldas luterlike missade tekste kolmes Liivimaa keeles, sealhulgas eesti keeles. Kuigi selle raamatu tiraaz hävitati kohe pärast trükkimist, loetakse tema ilmumisaastat eesti raamatu sünniaastaks.

Eesti raamatust on tänavu korraldatud kaks suurt ülevaatenäitust Tartus ja Tallinnas, väiksemamahulisi näitusi on üles pannud aga kõik raamatukogud. Lisaks sellele on kõneldud eesti kirjandusest ja eesti raamatust nii suurematel konverentsidel kui ka väiksemates vestlusringides.

Et raamatuaasta üritused paremini õnnestuksid ja lugejad paremini teenindatud saaksid, tuleb raamatukogutöötajatel oma teadmisi pidevalt täiendada. Augustis Kuremaal toimunud maakonna raamatukogutöötajate seminarlaagris rääkisid eesti raamatu ajaloost Akadeemilise Raamatukogu töötaja Tiiu Reimo ja eesti lastekirjandusest kirjanduskriitik Reet Krusten. Laagrit toetasid kohalikud omavalitsused ja Eesti Raamatu Aasta maakonnatoimkond. Lähemal ajal tuleb kirjandusloolane Maire Liivamets meie raamatukogurahvale rääkima kaasaegsest eesti kirjandusest.

Raamatukogupäevade avaüritus, millest võtab osa kõigi maakondade raamatukogutöötajaid, toimub seekord Raplas. Peale konverentsi toimub seal kirjanduse tundmise võistlus. Meie maakonna raamatukogutöötajaid esindavad võistlusel Tiina Kull Adaverest, Ene Läänesaar Põltsamaaltja Piret Narits Jõgevalt. Sama võistkond võitis kirjandusalase mälumängu möödunudaastaste raamatukogupäevade Põltsamaal toimunud avaüritusel.

Laiemale üldsusele võiksid raamatukogupäevadega seoses huvi pakkuda kaks konverentsi. 27. oktoobril toimub Laiusel ajaloo- ja kirjanduskonverents "Põhjasõda, Karl XII ja Laiuse". Teise, Põltsamaale kavandatud konverentsi lükkasime pisut edasi, 24. novembrile, et see Laiuse omaga ajaliselt ei kattuks. Selle konverentsi teemaks on Põltsamaa trükikojad, millest esimene (see oli üksiti kogu suure Vene impeeriumi esimene eretrükikoda) rajati juba 234 aastat tagasi.

Raamatukogupäevade avapäev on aastaid olnud ettelugemise päev, mida senini on peetud põhiliselt koolides ja lasteaedades. Tegelikult tasuks aga vanade eestlaste ilusat kommet, kus tubaste tööde kõrvale keegi pereliikmetest raamatut või ajalehte-ajakirja ette lugees, kodudeski taaselustada. Ilusaid raamatuelamusi kõigile.