« Tagasi

Üritustest lasteraamatukogus

Rutt Rimmel  Vali Uudise(2000), 12. aprill, nr. 29, lk. 7.

 

2. aprillil - H. Chr. Anderseni sünniaastapäeva tähistatakse kogu maailmas kui rahvusvahelist lasteraamatupäeva. Traditsioonile pani aluse 1967. aastal Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY), mis ühendab kõiki neid inimesi, kes muretsevad laste- ja noorsooraamatute hea käekäigu pärast. Eesti on IBBY liige iseseisva sektsioonina 1993. aastast. Nii ongi viimastel aastatel lasteraamatukogude suuremad üritused korraldatud just aprilli alguses.

* Tähistamaks rahvusvahelist lasteraamatupäeva ja alustamaks Eesti Raamatu Aasta üritustega kuulutati 1. aprillil Estonia teatris välja V. Nukitsa-konkursi laureaadid ehk laste arvates Eesti paremad lastekirjanikud ja raamatukunstnikud, seda viimasel kahel aastal ilmunud raamatute põhjal. Pidulikule tseremooniale oli kutsutud kõigi 7617 hääletanu hulgast loosi tahtel 101 Eestimaa last, nende hulgas 8 meie maakonnast. Vabariiklikeks Nukitsa-laureaatideks valisid lapsed kirjanikest Ira Lemberi raamatuga "Musta kaarna küüsis" ja kunstnikest Edgar Valteri ja tema pildid raamatule "Pintselsabad". Ira Lember osutus ka Jõgevamaa laste lemmikuks, kunstnikuna peeti aga meil paremaks Inge Kenni, kes joonistas pildid Grimmide raamatule "Okasroosike". Põltsamaa Lasteraamatukogus on väljapanek Põltsamaa laste poolt paremaks peetud Nukitsakonkursi raamatutest.

* Valmistudes tähistama I lasteraamatupäeva Jõgeva maakonnas, korraldati õpilastele viktoriinide eelvoorusid eesti rahvaluule teemadel. Põltsamaal , olid III klassidest parimad III b  klassi võistkonnad: I koht - Grete Jürgen, Piret Kuivits, Marita Nugis; II koht - Maria Alnek, Rauno Rimmeld, Rait Piir; III koht Siret Kampus, Birgit Lodi, Mari- Liis Meikop. IV klassidest oli I koha vääriline IV a võistkond , koosseisus Gerda Brok, Egle Viks, Tuuli Kaeramaa; II koht läks samuti IV a klassile (Kadi Saviauk, Liisi Paas, Indrek Kalvet); II koha said IV e-st Marek Korindt, Martin Sakk, Alo Lints. V-ndate klasside kohad jagunesid järgmiselt: I koht; V e - Birgit Arro, Triin Ardam; II koht: V e - Villem Koern, Martin Miller, Mihkel Reha; III koht – V - Janno Pärtel,  Karrnen Sild, Merit Kondas.

* 5. aprillil toimus Põltsamaal kultuurimaja ja lasteraamatukogu ühisüritusena Jõgevamaa lasteraamatupäev RAAMATUGA RAHVALUULE RADADEL. Külalisena esines muinasjutuvestja Piret Päär Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskusest. Põhiosa päevast hõlmas rahvaluuleteemaline viktoriin, mis oli läbi põimitud esinemistega  rahvalaulu, rahvatantsu ja  mängudega. Viktoriini võitjaks tuli Pisisaare võistkond (Mari Trallmann, Agne Kokka, Allar Lääne), II ja III kohta jagasid võrdsete punktidega Jõgeva (Maria Orb, Kristi Sobak, Marja Liisa Roos) ja Põltsamaa (Birgit Arro, Gerda Brok, Kadi Saviauk) võistkonnad. Lastel oli võimalus osaleda ka mõistatustel ja vanasõnadel põhinevas loteriis, kus piletil olevale küsimusele õigesti vastates sai auhinna.

Samal ajal toimus memmedetaatide JUTUTUBA muinasjutu vestmisest. Siinkohal tänusõnad Kultuurkapitalile ja Eesti Raamatu Aasta toimkonnale, kelle toetus aitas üritust kenasti läbi viia.

* Eesti Raamatu Aasta algust tähistavad Põltsamaa lasteraamatukogus mitmed raamatunäitused. 8. - 27. aprillini avatud väljapanek Eesti kirjanikelt kõige nooremale lugejale. See tutvustab raamatuid, mis sisaldavad lühikesi lookesi väikelaste tegemistest, mängudest ja mõttemaailmast.

29. aprillist - 12. maini avatud väljapanek "Minu esimene seiklusjutt" on mõeldud 8-10 aastastele lastele, kes otsivad raamatust juba põnevust ja seiklusi. 15. - 31. maini on üleval näitus "Teismeline kodus ja koolis", mis peaks pakkuma 10.-12. aastastele nii probleemset kui ka humoorikat lugemist ja seda ikka eesti kirjanikelt. Suveks on kavandatud suurem väljapanek Põltsamaa lasteraamatukogu kõige vanematest olemasolevatest lasteraamatutest.