« Tagasi

Näitus vanaaegsetest koolitarvetest

Jaan Lukas  Vooremaa(2019), 12. september, nr. 105, lk. 3.

Põltsamaa raamatukogus avatud näitusel endisaegsest koolielust tutvustakse tollaseid  aabitsaid, õpikuid, koolirõivaid, koolitarbeid ja muudki, mis tuletavad meelde ammust õpikeskkonda, kirjeldavad laste ja noorte elu.

Möödunud kolmapäeval käisid näitust vaatamas Põltsamaa ühisgümnaasiumi 3.g klassi õpilased. „Tulime vanade kooliasjadega tutvuma, sest 3. klassis loeme nii lugemis- kui ka loodusloo tundides vanu koolilugusid," ütles klassijuhataja Nele Gellert.

Õpilastele meeldisid näitusel eriti kunagised koolivormid, mida ka selga prooviti. Siiski avaldati arvamust, et koolis nendega käia ei tahaks. Huviga uudistati erinevate ajastute aabitsaid, aastakümnete tagust matemaatiliste tehete tegemiseks mõeldud kalkulaatorit, vanaaegseid sulepäid ja pliiatseid, arvelauda, lõputunnistusi, nõukogudeaegset lastele mõeldud ajalehte Säde ja noorteajakirja Pioneer.

Lapsed kehastusid näitusel nähtust innustudes mineviku- ja tulevikulasteks. Põnevusega vaadati ka tollaseid koolikotte. Raamatukogu töötajad rääkisid lastele, et talvel oli nendega mõnus lumisest mäest alla kelgutada.

„Idee tekkis mul vaadates saadet „Prillitoos", " kõneles näituse koostaja Aive Numekivi.

„Raamatukogus on olemas aabitsaid erinevatest aegadest, neist vanim 100-aastane. Otsustasime teemat laiemalt käsitleda ja küsisime näituse jaoks sõpradelt ja tuttavateltki vanu koolitarbeid. Tolleaegseid asju saime kokku üllatavalt palju," tõdes ta.

Näitus jääb avatuks septembri lõpuni.