« Tagasi

Puurmani raamatukogus avati autogramminäitus

Taavi Kelder  Vali Uudised (2019), 13. märts, nr. 20, lk. 4.

Naistepäeval avati Puurmani raamatukogus Laeva külas elava Maie Kuznetsova autogramminäitus „Kuulsuste autogrammid". Maie Kuznetsova hakkas autogrammide kogumisega tegelema juba 1968. aastal - viimase autogrammi sai ta itaalia näitlejatarilt Sophia Lorenilt.

Puurmani raamatukogus avatud endise tartlanna, juba paarkümmend aastat Tartumaal Laeva asulas elava endise lasteaiaõpetaja Maie Kuznetsova mahukas foto- ja autogrammikogus näeb niihästi tuntud riigijuhtide, sportlaste, heliloojate, näitlejate kui ka lauljate autogramme -neid on ta saanud muuhulgas Ameerika Ühendriikidest, Prantsusmaalt, Kuubalt, Venemaalt, Saksamaalt, Austriast, Poolast ja mujalt maailmast, ka eesti näitlejatelt, lauljatelt jt.

Teiste seas on ta aastate jooksul hankinud autogramme taolistelt kuulsustelt nagu Juri Nikulin, Fidel Castro, Sophia Loren, Heinz Rtihmann, Mireille Mathieu, Henry Fonda, Udo Jürgens, Willy Brandt, Pierre Price jt.

„Alustasin autogrammide kogumisega juba sügaval nõukogude ajal, 1960. aastatel - tavaliselt kirjutasin mõnele lääne näitlejale või lauljale, kelle autogrammi ma saada soovisin, isiklikult kirja ning panin selle postiga teele. Kirjutasin endast, perest ja hobist. Kirjad laksid ka kohale - isegi tollal, nii ida ja lääne vahel oli nn raudne eesriie ning igale poole vabalt ei pääsenud. Mulle tulid kirjadele üllataval kombel ka vastused, sageli saadeti ka foto - koos autogrammidega. Muidugi oli ka neid, kes mulle ei vastanud," rääkis Maie Kuznetsova oma aastatepikkusest hobist.

Arvestada tuleb sellega, et kuulsuste aadresside otsimisel ei saanud nõukogude ajal kasutada internetti - selleks, et leida kellegi postiaadressi, tuli kasutada teistsuguseid kanaleid.

„Küsisin autogramme inimestelt, kes avaldasid mulle kuidagi mõju või kes mulle meeldisid. Aadresse hankisin luubiga ajakirju uurides. Esimesed autogrammid sain Saksa Demokraatliku Vabariigi näitlejatelt ja sportlastelt," lausus Kuznetsova.

Siis kui olud hakkasid juba muutuma ja Berliini müür langes, õnnestus Maie Kuznetsoval ka endal reisima minna - 1989. aastal õnnestus tal Poola kaudu rongiga Ida-Saksamaale sõita.

Viimase autogrammi sai ta Itaalia näitlejatarilt Sophia Lorenilt, kes nüüd elab hoopis Šeitsis.

„Nõukogude ajal autogramme hankides tekkis ka selliseid olukordi, kus mind kutsuti võimude poolt

välja ning küsiti, miks ma kirjutan läänes elavatele inimestele. Mind kutsuti

ülekuulamistele Tartu, Riia tänavale, ja küsiti, miks te soovite sellelt või teiselt näitlejalt saada autogrammi," rääkis Maie Kuznetsova.

Autogramme küsis Maie Kuznetsova nii välismaa filmide kui ka eesti filmide näitlejatelt, nii Lääne-Saksamaa kui ka tollase Saksa Demokraatliku Vabariigi (DDR) ehk Ida-Saksa näitlejatelt, sportlastelt ja teistelt kuulsustelt. Et Saksamaa näitlejatelt ja lauljatelt autogramme saada, tuli muu hulgas õppida selgeks saksa keel, selleks käis Male Kuznetsova isegi saksa keele kursustel.