« Tagasi

Aprillis peetakse rahvusvahelist raamatu ja roosi päeva

Raimo Metsamärt  Põltsamaa Teataja (2019), 29. märts, nr. 25, lk. 4.

Ehkki rahvusvahelist raamatu ja roosi päeva tähistatakse 23. aprillil, on Põltsamaa valla raamatukogudes - Adaveres, Aidus, Eskus, Lustiveres, Pajusis, Puurmanis ja Tapikul kogu aprill tavalisest arvukatemate tegevustega pikitud.

Raamatu ja roosi päeva algatus tuli juba 1930ndatel ühelt Barcelona raamatukaupmehelt, kes soovis sellega suurendada raamatumüüki ja parandada kirjanduse tundmist.

Aastast 1995 kuulutas UNESCO raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguse päevaks, kuna raamat on väärt päeva, mil teda austatakse kui vabaduse, ühtekuuluvustunde ja rahu sümbolit. Eestis on raamat väärtuste kandjaks ning roos taimeriigi sümboliks, erinevates riikides on aga sel päeval erinev nimi ja tähendus.

Maarjamaal tähistatakse raamatu ja roosi päeva alates 1998. aastast, Põltsamaal alates 2000. aastast.

Aprillikuu jooksul korraldatakse kõikides Põltsamaa valla raamatukogudes rohkelt erinevaid üritusi: rooside meisterdamise õpitubasid, näitusi ja pimekohtinguid raamatuga ning kohtumisi lillekasvatajate ning aednikega.

Kõik raamatukogud korraldavad lugejaküsitluse, selgitamaks välja populaarsema lillekasvatuse või aiandusalase raamatu. Selleks peab lugeja raamatukogus täitma kupongi: kõikide vastajate vahel loositakse välja erinevaid raamatuid ja kohad Sigulda lillelaada külastuseks.

Aprillis toimuvad raamatukogudes järgmised näitused: „Kaunid õied kaunis aias" (kõigis raamatukogudes), „Asta Vender - roosikunstnik" (Põltsamaa laste- ja noorteosakond), „Roosid postkaartidel" (Aidus, Puurmanis), „Lille süda" (MTÜ Pajusi valla abikeskuse klientide tööd, Aidus), kohtumine akordionistidega.

1.-22. aprillil toimuvad järgmised üritused: „Roosivaip" (segatehnikas valmistatud roosidest moodustatakse seinakollaaž, Esku), paberist rooside meisterdamine (Pajusi), roosidega kujundatud järjehoidjate meisterdamine(Puurmani), luulehommik „Tere, lilled, tere, roosid!" (Põltsamaa), pimekohting raamatuga (Lustivere, Aidu), tordirooside valmistamise õpituba (Puurmani), projekti „Roosisein" lõpetamine (Esku), rooside valmistamise meistriklass (Aidu), roosikohvik, kohtumine Tallinna botaanikaaia teaduri Jaan Mettikuga ja tema personaalnäituse avamine (Põltsamaa).

Toredaid elamusi!