« Tagasi

Kohtume raamatukogus!

Raimo Metsamärt  Põltsamaa Teataja (2019), 24. mai, nr. 9, lk. 3.

Sellise üleskutse esitamine ei peaks varsti olema mõeldud ainult lugejatele, sest muutuvas maailmas on muutumas ka raamatukogude roll ehk neist on saamas aina rohkem ühiskondliku elu keskused ja kohtumispaigad.

Meie põhjanaabritest soomlastest on saanud üks maailma enim digitaliseeritud maid, sestap korraldas Põltsamaa raamatukogu koolitusreisi Soome, kus tutvuti Helsingi Oodi keskraamatukogu, Espoos asuva Entresse raamatukogu ja kultuurikeskuses asuva Tapiola raamatukoguga.

Soomes asuvate raamatukogude tähtsaimaks ülesandeks on inimeste kaasamine - siin korraldatakse avalikke üritusi, kontserte, vestlusringe või erinevate filmide vaatamist ehk teisisõnu ongi tegemist toreda kokkusaamiskohaga. Lisaks pakuvad Soome raamatukogud individuaalõpet ja erinevates töötubades olemist - eelkõige seda, mis on seotud info- ja kommunikatsioonitehnikaga, aga ka näiteks lugemis- ja muusikaõpet. Õpitubades õpetatakse inimesi käsitsema erinevaid tööriistu, 3D-printereid, õmblusmasinaid ja erinevaid muusikainstrumente. Teisisõnu pakutakse külastajatele mugavat töökeskkonda, sealhulgas ka ruume õpilastele, kus saaks teha koduseid ülesandeid.

Laenutada prille

Raamatute  laenutamine kõrval saab laenutada palju erinevaid ja mitte just väga n-ö raamatukogupäraseid asju: pille, kostüüme, tööriistu, spordirõivaid või erinevaid  tarbeesemeid. Mõistagi seab erinevatele tegevustele oma piirid raamatukogu suurus, uues Oodi raamatukogus on ruumi rohkelt ja erinevateks ning mitte just tavapärasteks tegevusteks suurepärased võimalused. Nii asuvad siin näiteks kino ja helistuudio ning isegi koht, kus saab anda vanadele asjadele uue elu.

„Põltsamaa raamatukogus muusikaõpet pakkuma ei hakata., sest on meil ju oma muusikakool siinsamas, aga miks mitte laenutada näiteks lugemisprille," sõnab Põltsamaa raamatukogu  direktor Rutt Rimmel.

Hiljuti Põltsamaa raamatukogus toimunud teabepäeval arutasidki Eesti erinevate raamatukogude esindajad raamatukogude tuleviku üle. Kuna raamatukogud on erinevas kohas ja erineva suurusega, saavad ka pakutavad teenused olema omanäolised, kindel on see, et edaspidi on mõtet veelgi rohkem raamatukogu külastada.