« Tagasi

Kirjandusklubi väljasõit viis Palamusele

Taavi Kelder  Põltsamaa Teataja (2019), 14. juuni, nr. 15, lk. 5.

Palamusel köidab külastajate tähelepanu hiljuti valminud külastuskeskus.

Laupäeval, 8. juunil korraldasid Põltsamaa raamatukogu juures juba mõned aastad tegutsevad kirjandusklubi ja reisiklubi ühise väljasõidu Palamuse muuseumisse ja Paunverre – kultusfilmide „Kevade", „Suvi" ja „ Sügis" filmiradadele.

Palamusel, „Kevade" filmist tuttavas koolimajas on küllap käinud paljud. Hiljuti valmis koolimaja kõrval uus ja tänapäevane muuseumihoone - Palamuse Oskar Lutsu kihelkonnamuuseumi külastuskeskus, kus ajalugu tutvustatakse  moodsate tehnoloogialahenduste kaudu, erinevates keeltes ning digitaalselt. Siit saab osta suveniire ja raamatuid, Eesti kihelkonnakooli ajalooga ja „Kevade" filmi valmimisega saab tutvuda erinevates keeltes, muuseumis asub meisterdamisruum, töötoad jmt.

Nurgakivi uuele Palamuse O. Lutsu kihelkonnakooli külastuskeskusele pandi 2017. aastal. Muuseum avati 2018. aasta lõpus.

Uuendusi on tehtud ka muuseumi kõrval asuvas vanas kihelkonnakoolis - klassiruumis ja selle kõrvalruumides. Vanas koolimajas saab ülevaate köstri tööülesannetest, heita pilgu köstriemanda kuningriiki ehk kööki ning kiigata eluruumidesse, sahvrisse, magamistuppa.

Giidi saatel tehti ringkäik Palamuse alevikus, toimus bussiekskursioon teemal „Paunvere filmiradadel" ja külastati ka Oskar Lutsu sünnikohta Järvepera külas.

Muuseumi giid tutvustas külastuskeskuse muuseumi peamajas olevaid väljapanekuid. Haridus- ja kultuuriajaloo ruum pakkus ülevaadet Palamuse hariduselu tipphetkedest ning kõigist Eesti luteri usu kihelkonnakoolidest.

Muuseumi kõige olulisem ekspositsioonisaal andis „Kevade" raamatu kaudu ülevaate 19. sajandi Eesti talurahva koolielust.

Filmisaalis sai näha aga kaadreid „Kevade" filmimisest Palamusel ning kuulata filmitegijate, näitlejate jt asjaosaliste (Arvo Kruusemendi, Aim Lutsepa jt) meenutusi filmimisest ning filmiga seotud seikadest.

Palamuse külastuskeskuses asuvad ka õppeklassid, raamatukogu ja fondihoidla.

Oskar Lutsu jutustuste põhjal tehtud filmidega seotud kohtade külastamine ja ringkäik Palamusel andis ülevaatliku pildi, kuidas aeg on ühte ja sama asukohta - Palamuse kanti muutnud.

Pärast kehakinnitamist ja „punsli eli" proovimist Palamusel külastas filmi- ja reisiklubi ka Jüri ja Helju

Ansbergi talu Kärdel.