« Tagasi

Raamatukogu juurdeehitus sai 15- aastaseks

Raimo Metsamärt  Põltsamaa Teataja (2019), 26. juuni, nr. 18, nr. 4.

Põltsamaa raamatukogust mööda jalutades näeme me harjumuspärast pilti ega peatu mõtetes tavaliselt maja ajalool. Aeg on aga nobedasti lennanud ja juurdeehitusel on justkui märkamatult jõudnud kätte 15. sünnipäev.

„18. juunil oli pidulik avamine, paar päeva hiljem algas ka töö uutes ruumides," meenutas raamatukogu direktor Rutt Rimmel. Tema sõnul on selle aja jooksul raamatukogus tehtud üsnagi palju muudatusi. Hoone ümbrusesse istutati männid, paika said lillekastid ning raamatukogu sai endale ka valgusreklaami. Aastal 2010 sai raamatukogu endale ka tagastuskasti, et lugejad saaksid kasvõi unetutel öödel pärast närvesööva põneviku lugemist selle tagasi tuua ja seejuures end jalutuskäiguga rahustada.

Ilmnesid ka mõned ajastu märgid ehk kuna lugemissaalis enam nii palju käijaid polnud, said rohkem ruumi maailmakirjanduse trükised. Sama oli eraldi asuva internetiruumiga, mille järele vajadust enam polnud. „Aastatel 2004-05 olid interneti kasutamise pärast järjekorradki," meenutab direktor. Samasse aastasse jääb ka oma kodulehe loomine, millest praegu on töös juba kolmas versioon.

Kui algusaastatel osteti raamatukogule arvutid, siis viimase kümne aasta jooksul on mindud teist teed - neid on hakatud rentima. „Nüüd saavad kõik töötajad korraga uued arvutid," sõnab Rutt Rimmel.

Mõnus töökoht

„Kaadrid otsustavad kõik," öeldi nõukaajal. Tänapäevast kõnepruuki kasutades tähendab see seda, et tublid töötajad on mistahes ettev6ttes ikka A ja 0. Kui kauaaegne direktor Vaike Oro ameti maha pani, sai aastal 2005 uueks direktoriks Rutt Rimmel ehk range saladuskatte all saab vihjata, et järgmisel aastal on temalgi siin tööaastaks just sama number Ootamas - 15. Praegu töötab raamatukogus tosin spetsialisti ja kolm abipersonali töötajat, kusjuures tundub, et töökoht on mõnus, sest 15 aasta jooksul on äraminejaid olnud tõesti vähe.

Aasta 2017 oli samuti väga oluline - viimaks sai raamatukogu endale nime, mida tal ei ole kummalisel kombel veel mitte iialgi olnud - Põltsamaa raamatukogu. „See on kümnes nimi 105 aasta jooksul," teab Rutt Rimmel. Tema sõnul läbis raamatukogu eelmisel aastal ka suure struktuurimuutuse  ehk sellest ajast on kogu valla raamatukogundus (lisaks veel 7 raamatukogu) Põltsamaa raamatukogu alluvuses.

Arusaadavalt tuleb igas hoones (nii nagu koduski) mööblit vahetada, just lasteosakond sai endale viimasena mõnusad korvtoolid, kuhu saab kasvõi kahekesi raamatut nautima sopsata.

Tulevik

Kuna teadupärast miski ilmas ei ole igavene, ei jää ka Põltsamaa raamatukogu oma arengus paigale seisma. „Soetame kaks iseteenindusarvutit ehk inimesed saavad ise raamatuid laenutada ja tagastada – nii jääb raamatukogu töötajatel rohkem aega nõustamiseks," sõnab Rutt Rimmel.

Raamatukogu uued teenused ja tulevikku vaatamine tähendab ka seda, et ruumi vajatakse juurde. „2004. aastalgi oleks ruumi kohe juurde vaja olnud," sõnab direktor. Kuna jõe lähedus maa alla kaevuda ei lase, on teoreetiliseks võimaluseks kõrgustesse pürgida, pealegi on uue osa vundament võimeline kandma nelja korrust. „ Õhk ei maksa midagi," öeldi juba ka kultusetenduses „Pisuhänd."

Kas see just päris nii on, aga raamatukoguteenus on aastatega tõesti palju muutunud j vajab tulevikus enam avarust. Loodetavasti jääb aga raamatukogu ikka armsaks saanud kohta alles - oma unistustes võime me hoonet juba praegu kõrgemana ette kujutada.