« Tagasi

Reisiklubi väisas Põhja-Eestit

Taavi Kelder  Põltsamaa Teataja (2019), 26. juuli, nr. 27, lk. 4.

Põltsamaa reisiklubi võttis möödunud nädalalõpul ette järjekordse väljasõidu -seekord põhjarannikule.

Peatuskohtadeks Keila juga, Keila-Joa mõis, Arvo Pärdi keskus Laulasmaal, Nõva looduskeskus, Kalasaba kohvik ja Nõva rand.

Esimene pikem peatus sai tehtud Keila-Joal, kus võis imetleda kaunist loodust. Keila joal asub ka hüdroelektrijaam. Vanimad ülestähendused Keila-Joa vesiveskist pärinevad juba 1555. aastast, 1928. aastal algas seal elektritootmine, tegutses ka kohalik viljaveski.

Pärast jalutuskäiku Keila joa kaldal ning üle rippsildade toimus Keila-Joa mõisahoones ekskursioon giidi saatel. Mõisas võis vaadata äsja avatud uut kunstinäitust, Sergei Inkatovi näitust „Abstraktne reaalsus", mis on avatud 1.septembrini. Mõisahoones on punklaulja ja kirjaniku vürst Peeter Volkonski perekonna ajalugu tutvustav väljapanek.

Reis jätkus Laulasmaale  - mere ääres, rannamändide ja mustikapuhmaste keskel asuvasse Arvo Pärdi  keskusesse, mis avati külastajatele alles möödunud aasta oktoobris. Keskus asub looduslikult kaunil poolsaarel 35 km kaugusel Tallinnast.

Kohapeal Arvo Pärdi elukäiku tutvustavat filmi vaadates sai selgemaks muusiku elulugu ning läände (algul Viini, hiljem Saksamaale) emigreerumise asjaolud nõukogude ajal, samuti tema roll muusikamaailmas ja mõttemaailm. Mõned aastad tagasi kolisid Arvo ja Nora Pärt tagasi Eestisse.

Giid tutvustas ka Arvo Pärdi keskuse ehitamise lugu ning tegi ringkäigu, külastasime ka keskuses  asuvat kaminaga raamatukogu.

Pärast Kalasaba kohvikus võetud kerget lõunaeinet sai külastatud Nõva looduskeskust, kus tutvustatakse ümbruskonna loodust ja ajalugu.

Nõva -puhke- ja maastikukaitseala Lääne-Eesti  madalikul on asutatud sealsete rannamaastike ja haruldaste taimekoosluste kaitseks. Ümbruskonnas on suuri soolaamasid, metsamassiive ja kauneid liivarandu.

Peraküla ümbruse järved on ümbritsetud viie meetri kõrguste rannaluidetega, järvedel kasvavad valge vesiroos ja lääne mõõkrohi.

Reis lõppes jalutuskäiguga Nõva rannal, mis on tuntud oma nn laulvate liivade poolest - tegu on

omapärase krudiseva heliga, mis tekib jalgade all, kui astuda rannaliival. Hiljuti ilmus ka uudis, et

sealne rand on Eesti üks puhtamaid mererandu.