« Tagasi

Nostalgialaks raamatukogust

Raimo Metsamärt  Põltsamaa Teataja(2019), 16. august, nr. 33, lk. 2.

Kes rõõmustab, kes on pisut kurb, aga tõsiasi on; et suve lõpuni palju aega ei ole. Enam kui paari nädala parast algab taas uus kooliaasta. Põltsamaa raamatukogus on kuni kooliaasta alguseni võimalik uudistada näitust „Oh kooliaeg, oh kooliaeg, millal sina tuled…"

Raamatukogutöötaja Aive Nurmekivi on saali kogunud koolijütside esemeid, mis on tuttavad paljudeIe  praegu täiskasvanueas olevatele inimestele, vanematel eksponaatidel on vanust aga terve sajand.

„Juhtusin „Prillitoosi" saadet vaatama," hakkas Aive naerma. Tõe huvides tuleb jalamaid mainida, et selles eespool mainitud lauses ei maksa otsida absoluutselt mitte mingisugust ebatervet vihjetki naiste eale või tõmmata paralleele aastaarvude ja saate vaatajate sihtgrupi vahel. Oh ei! Elus tuleb lihtsalt igasuguseid juhuseid ette . . .

Saates nähtud aabitsate näitus lõi Aive peas otsekohe lambikese põlema: miks meil ei võiks sellist näitust olla? Et teiste järgi ahvimine ei ole ilus, sai näitus hoopis tummisem - siin on aabitsate kõrval veel palju muudki huvitavat - kooliriided ja koolikotid, päevikud ja lõputunnistused, tollased nn arvutid ehk arvelauad ja isegi lükati . . . Selle viimase sõna kohta võiks praegused koolijütsid arvata, justkui oleks lause pooleli jäänud, sest ei ole kuidagi aru saada, keda siis ikkagi pikali lükati. Arvatavasti on veel paljudel selline riistapuu olemas, kuigi arvutamise oskus võib olla juba unustusehõlma kadunud.

Aive võttis esmalt ristküsitluse alla sugulased, siis sõbrad ja tuttavad ja kooliesemed hakkasidki nii pööningult, kappidest, sahtlitest ja isegi ahju otsast päevavalgele ilmuma. „Küll on kahju, aga pioneerikaelarätti ei õnnestunudki saada," on Aivel kahju. See-eest on auväärsel kohal näiteks vanaisa 100-aastane portfell, mis, tõsi küll, nõudis omajagu aega ja vaeva, et näitusesaali sobilikku konditsiooni saada. Ajad on olnud sootuks teised tõesti, sest näiteks aastal 1945 kirjutatud etteütluses tulid külla põnevad tegelased luik ja toonekurk, mille õpetaja oli parandanud üsnagi tavapäraseks toonekureks.

Kooliteemaline näitus ootab kindlasti nii väikeseid kui suuri uudistajaid!