« Tagasi

Maarja-Liis Mölder esitles luulekogu

Taavi Kelder  Põltsamaa Teataja (2019), 4. oktoober, nr. 46, lk. 4.

Luuletaja Maarja-Liis M6lder esitles 26. septembril Põltsamaa raamatukogus toimunud salongiõhtul  äsja trükivalgust näinud luulekogu „Miks teisi ei lööda".

Koos temaga esitles oma uut luulekogu „Olkõ vakka!" ka Lõuna-Eestis elav poeet ja tõlkija Contra.

Uue hooaja esimesel salongiõhtul sai kuulda uuemat luulet nii kohalikelt autoritelt kui ka kaugemalt -mere tagant - tulijalt.

Põltsamaalane Maarja-Liis Mölder rääkis oma 2019. aastal ilmunud luulekogust, kuid ta oli endaga kaasa toonud ka kaks sõpra. Nii esitles raamatukogus toimunud üritusel Margus Konnula, kirjanikunimega Contra, ka enda raamatuid „Legoistid" ja „Olkõ vakka!" Lisaks Maarja-Liisile ja Contrale astus üles ka Põltsamaal elav norrakas Øyvind Rangay, kes esitles enda raamatut „Sisikond". Kohal viibis samuti kirjastaja, toimetaja ja raamatuillustraator Kaur Riismaa Oü st VihmaKass ja Kakerdaja. Muusikat tegid Marianne Nugis ja Kaur Terep.

Raamatukogu konvrentsisaali neljapäeva õhtul peale kella viit kohale tulnud arvuka rahvahulga põhjal võib öelda, et huvi luule vastu on Põltsamaa inimeste hulgas suur. Raamatukogu teenindusspetsialist Aive Nurmekivi täheldas, et pole nii palju rahvast varematel salongiõhtutel näinudki.

Maarja-Liis Mölder ja Contra arutlesid pisut selle üle, kuidas või kus saab üldse luuletamist tänapäeval õppida. Maarja-Liis lausus, et hakkas algul luuletama ilma; et oleks seda üldse kusagilt õppinud, kuid viimasel ajal on ta käinud Tallinnas näitleja ja kirjaniku Jim Ashilevi korraldatud lühikursustel.

„Hakkasin luuletusi kirjutama tegelikult juba Põltsamaal keskkoolis käies. Mul hakkas matemaatika tunnis lihtsalt igav ja mõte läks rändama – hakkasin oma mõtteid kirja panema," kõneles Maarja-Liis Mölder.

„Üks põhjus, miks ma olen luuletamise ja kirjutamise juurde jõudnud, on ka see, et hakkasin käima etlemiskonkurssidel, seal oli tavaliselt vaja ära õppida üks proosapala ja üks luuletus. Õppisin selle käigus tundma, et luuletamine on põnev valdkond, millesse süveneda, millesse sukelduda. Samas tänan ka oma kahte eesti keele õpetajat Põltsamaa koolist, kes on samuti mind sütitanud luuletama," lisas ta.

Maarja-Liisi hea tuttav, norralasest eesti luuletaja Øyvind Rangoy on abielus eestlannaga ning õppinud Tartu Ülikoolis eesti keelt võõrkeelena, eesti ja soome-ugri keeleteadust ning arvutilingvistika eriala, kust on alguse saanud ka tema luulehuvi ja soov luuletada just eesti keeles. Ta on ka Eesti Kirjanike Liidu ja Emakeele Seltsi liige. Põltsamaalastele esitles ta oma uut raamatut „Sisikond". Sisikond on ka üks esimesi eestikeelseid sõnu, mille norra luuletaja ära õppis.

Maarja-Liis Mölderi luulekogu „Miks teisi ei lööda" väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital. Enne Põltsamaale tulekut esitles Maarja-Liis Mölder oma luulekogu ka Tallinnas, Eesti Kirjanike Liidu majas- sealne esitlus toimus 18. septembril.