« Tagasi

Raamatukogud korraldavad nõuandepäeva

Põltsamaa Teataja (2019), 20. november, nr. 59, lk. 3.

„Ole ettevaatlik!" Kes meist siis sellist hoiatust kuulnud või ise kuuldavale toonud poleks! Praegusel tehnikaajastul saab selline tavapärane sõnum aga hoopis teise kuue.

„Ole IT-vaatlik!" kutsub inimesi 20. novembril üle Eesti raamatukogudesse kübernõu küsima. Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing korraldab koostöös Riigi Infosüsteemi Ametiga 20. novembril nõuandepäeva „IT-vaatlik", kus ligi 90 raamatukogu üle Eesti, sealhulgas ka Põltsamaa raamatukogu, pakuvad eelkõige vanemaealistele internetikasutajatele mõeldes abi küberturvalisuse küsimustes.

Infopäeval osalevad raamatukogud on sel päeval kübernõuandepunktiks  kas kindlatel kellaaegadel või terve päeva jooksul. „Küberturvalisus kõlab keeruliselt, kuid algab lihtsatest asjadest. Olgu selleks senisest pikem parool või oma nutitelefoni uuendamine, kõike seda saab teha odavalt ja kiiresti, kuid see tundub paljudele justkui uus tundmatu maailm," ütles RIA juhtivanalüütik Lauri Tankler. Tema sõnul on tegelikult kõigil vaja lihtsaid teadmisi, kuidas ohutumalt küberruumis käituda.

20. novembril on võimalik oma kohalikust raamatukogust saada nõu teemadel, nagu tugevad paroolid, seadmete uuendamine, failide varukoopiate tegemine, privaatsuse tagamine sotsiaalmeedias, õngitsuskirjade äratundmine ja muudes turvalisuse küsimustes.

Kuigi kampaania on suunatud eelkõige vanemaealistele, on kohalikes raamatukogudes võimalik abi küsida kõigil. Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esimehe Katre Riisalu sõnul on ettevõtmise eesmärk õpetada seeniore IT-muredega raamatukogusse pöörduma. „Kui noored saavad abi koolist ja täiskasvanud töölt, siis vanemaealised peavad reeglina ise hakkama saama. Siin on toeks raamatukogu töötajad kui oma ala asjatundjad, kes oskavad aidata nii arvutite ja nutiseadmete kasutamisel kui ka korraldavad koolitusi.

20. novembril on nõuandepunktides kohal ka vabatahtlikud küberturvalisuse spetsialistid," lausus ta. Riisalu rõhutas, et kuigi küberturvalisuse küsimustega võib alati pöörduda oma kohaliku raamatukogu poole, siis tundlike isikuandmetega tuleks esmajoones abi paluda lähedastelt. Näiteks pangakonto andmeid, digiallkirjastamist ja isiklikku infot võiks näidata vaid inimestele, keda sa päriselt usaldad.