« Tagasi

Raamat on ka kriisiajal tubli abimees

Raimo Metsamärt  Põltsamaa Teataja (2020), 8. aprill, nr. 28, lk. 1.

Kriisi ajal kodus olles on üheks teretulnud igavuse peletajaks ja rõõmsate emotsioonide toojaks ikka raamat. Paadunud lugejad tervitavad sellist võimalust rõõmuga – nüüd saab viimaks lugeda neid raamatuid, mis ajapuudusel riiulitel ootama pidid. Mitte seni nii lugemisaltid inimesed pööravad nüüd pilgu ehk samuti sagedamini toreda abimehe -raamatu poole.

Ehkki PõItsamaa raamatukogus tavapärast laenutust ei toimu, ei tasu lugejatel kurvastada: raamatuid saab laenutada küll, aga et kriisiajal elab enamik meist hoopis teises võtmes, käib ka laenutamine varasemast erinevalt.

„Meile tõesti helistatakse ja kirjutatakse, millal me raamatukogu avame, aga raamatuid saab laenutada ka kriisi ajal. Kuna praeguses eriolukorras peame vältima lahikontakti lugejatega, siis laiendame kontaktita teenindust," sõnab Põltsamaa raamatukogu teenindusjuht Riina Holtsmeier. Tema sõnul tuleb raamatu saamiseks see esmalt reserveerida. Üks võimalus on M-RIKS. M-RIKS rakenduse abil saab kasutada nende Eesti raamatukogude teenuseid, kus on kasutusel raamatukogutarkvara RIKS.

Võimalused: saab sirvida Sinu käes olevaid laenutusi, reserveeringuid, makseid ja uudiskirjanduse nimekirja; reserveerida teavikuid ja pikendada laenutusi, kui see on raamatukogu poolt lubatud; teha otsingut raamatukogukataloogist ja vaadata eksemplaride saadavust. Sama saab teha ka RIKSW.EBis.

„Kui neid võimalusi ei ole harjutud kasutama, saab nii raamatuid kui ajakirju reserveerida  ka meili teel või helistades raamatukogu telefonidel," sõnab Riina Holtsmeier. Täiskasvanud saavad helistada telefonil 7751466, lasteraamatute aadress on laenutus@poltsamaark.ee ja lasteosakonnas viivi.tell@poltsamaark.ee

Reserveeritud raamatud pakitakse, neil on peal tellija nimi ning need saab lugeja kätte raamatukogu n-ö tuulekojast. Teisisõnu tuleb avada raamatukogu välisuks ja kohe ootabki teid laud koos raamatutega. „Reeglina saab oma reserveeritud raamatu(d) kätte järgmisel päeval. Kindlasti arvestage sellega, et raamatuid saab kätte ainult igal argipäeval kella 12-14." Ehkki seda on palju korratud, rõhutame siiski veelkord, et ka raamatutele järele minnes tuleb järgida 2+2 reeglit! Ehk siis sisenege ruumi ühekaupa ja vältige lähikontakti.

Ka raamatud on karantiinis

Kuidas raamatuid tagastada saab? „Raamatud tuuakse tagastuskasti, siis need puhastatakse ja desinfitseeritakse ja jäetakse mõneks päevaks karantiini," selgitab Riina Holtsmeier. Tema sõnul on laenutajate arv küll vähenenud, aga loodetavasti leitakse ka uutes tingimustes tee taas raamatukokku.

Uudiseid on veel. Raamatukogu näoraamatu lehel saab igal argipäeval osa rahvajutust, mida loeb üks raamatukogu töötaja. „Esimene postitus oli 2. aprillil, kui me tähistasime rahvusvahelist lasteraamatu päeva," annab Riina teada. „Alates 6. aprillist alustame eesti kirjandusest tsitaadi otsimise mängu – siis postitame igal argipäeval Põltsamaa raamatukogu FB-1ehele tsitaadi ja osa raamatu kaanest. Reedel loosime kõigi vastajate vahel välja auhinna."

Head lugemist ja püsige terved!