« Tagasi

Põltsamaal toimus kaheksas kohvikute päev

Taavi Kelder  Vooremaa (2020), 18. august, nr. 76, lk. 8.

Pühapäeval, 16. augustil leidis Põltsamaal taas aset kogu linna ning selle lähiümbruse haaranud kohvikutepäev. Külastajatele tegi oma uksed valla 28 kodu- ja aiakohvikut, avatud olid ka mitmete külaseltside kohvikud ja sillakohvikud.

Ilm juhtus seekordsel Põltsamaa kohvikute päeval olema igatahes suviselt soe ja päikseline ning soosis päeva kordaminekut igati.

Retrovankrite rongkäik

Üheks Põltsamaa kohvikute päeva traditsiooniks kujunenud sündmuseks on vanade lapsevankrite rongkäik läbi linna.  Retrovankrite rongkäik algas  sel korral endise teenindusmaja juurest Pärna tänaval ning kulges sealt esmalt Roosisaarele. Hiljem käidi läbi veel erinevatest kohvikutest.

Kella üheteistkümneks hommikul rivistus trollitralli mängupesa vahvlikohviku juurde üle paarikümne endisaegse lapsevankri. Ürituse korraldaja Raili Sule kõneles, et Põltsamaa kohvikutepäeval osaleti tänavu juba kolmandat aastat ja plaanitakse osaleda ka järgmistel.

„Asutasime aastal 2017 sotsiaalmeedias Facebooki grupi milles osalevatel inimestel on ühine huvi koguda vanu lapse- ja nukuvankreid. Nüüd on meil grupis juba ligi 1900 osalejat. Tänavu on vanim rongkäigus osalev lapsevanker pärit aastast 1950," ütles Raili Sule.

Sauna silla juures avatud kohvikus said külastajad kuulata aga põnevat ajalootundi Sauna silla ja Põltsamaa saunade ajaloost. Adavere Mõisaseltsi ja Lustivere külaseltsi kohvik sauna silla juures pakkus nii kohvi ja suupisteid kui ka vaimutoitu. Lustivere põhikooli ajaloo õpetaja Lea Lints kõneles Põltsamaa sauna ja ka sauna silla ajaloost.

Juudi kohvik

Rivaali kohviku juures oli avatud raamatukogukohvik, eemalt sai aga imetleda Põltsamaa päästekomando korraldatud „vesiväravaid" Põltsamaa jõel.

Ühe huvitavama kohviku võis leida Tallinna-Tartu maantee äärest Pauastvere külast-nimelt avas siin pärastlõunal kell kaks uksed Juudi kohvik. Peale suupistete oli kohviku juuresoleval platsil ka vanade raamatutelaat kuhu Põltsamaa raamatukogu oli kohale toonud kastide kaupa mahakantud raamatuid, mida iga huviline võis endale mõnekümne sendi eest soetada.

„Tegemist on Juudi talu kohvikuga, kus pakume suppi ja ununenud retseptide järgi tehtud küpsetisi, nii soolaseid kui ka magusaid. Meil on siin müügil ka käsitööd. Toimub Maija-Leena ja Karini keraamika näitusmüük," ütles Mustvee lähedalt pärit kohvikupidaja Kristel Rohtla, kes ise töötab Põltsamaa raamatukogus. Millest Juudi talu oma nime on saanud, Kristel Rohtla täpsemalt öelda ei osanud.

Kohvikute päeval võis läbi astuda veel paljudest põnevate nimedega kohvikutest. Väljaspool Põltsamaad tegutses Piiroja rallikrossiraja ääres Alastvere külas Raja kohvik, Allika tänaval avas oma uksed aga kohvik Katelok, Kooli tänaval oli avatud jälle Puuhabe kohvik, Aasa tänaval tegutses kohvik Boheem ning Sarapiku talus, mis on tuntud ka maisilabürindi järgi, oli avatud Toretalu kohvik.