« Tagasi

Kodulooline viktoriin „Tuntud isikuid Põltsamaalt“

1. Nimetage baltisaksa maalikunstnik ja graafik, kes tegutses mitmel pool Eestis ja ka Põltsamaal ning tõi ühena esimestest baltisaksa kunsti eesti ainestiku. (1 punkt)

2. Kes eesti kirjanikest on loonud sõna „ulme"? (1 punkt)

3. Kes eesti kirjanikest tuli 17-aastaselt Põltsamaale paariks aastaks kihelkonnakooli abikoolmeistriks ning kirjutas siin olles oma väljapaistvama teose? Mis on teose pealkiri? (2 punkti)

4. Nimetage Põltsamaa ümbruses tegutsenud muinasasulakohti ja kultusekive avastanud muinasaja- ja kodu-uurija, kelle sünnist möödus käesoleval aastal 100 aastat. (1 punkt)

5. Kes tõlkis P.E. Wilde „Lühikese õpetuse" saksakeelsed tekstid eesti keelde? (1 punkt)

6. Kes kavandas Karl August Hermanni ausamba Põltsamaa parki ja mis aastal see avati? (2 punkti)

7. Keda kutsuti Põltsamaal Napoleoniks Eesti Vabariigi ajal? (1 punkt)

8. Kes oli möödunud sajandil Põltsamaal tuntud Taku-onu nime all? Kust oli selline nimi tulnud? (1 punkt)

9. Nimetage eesti kirjanik, kes Põltsamaal elades ja töötades jäädvustas kohalikke inimesi oma teostes. Madarase prototüübiks olevat olnud vene kihelkonnakooli õpetaja ja köster Arnikas loodud Pilistvere köstri põhjal. (1 punkt)

10. Kellest on Valentin Kuik teinud filmi „Kümme isamaa kõnet"? (1 punkt)

11. Kes on kõigi aegade tuntuim põltsamaalane, kelle Põltsamaa Muuseum kuulutas muuseumiöö sündmuste raames välja 2013. aastal korraldatud rahvaküsitluse tulemuse põhjal? (1 punkt)

12. Nimetage kaks Põltsamaaga seotud eesti meisterkokka ja kokaraamatute autorit, mõlemad esinenud telesaates „Vaata kööki". Üks neist on õppinud PÜGis ja töötanud Põltsamaa raamatukogus, teine on Põltsamaa elanik 1945. aastast. (2 punkti)

13. Üks eesti tuntud maalikunstnik, kunstiakadeemia emeriitprofessor, ei jäta oma elust ja tööst rääkides kunagi ütlemata, et on sündinud Põltsamaal. 1999. aastal on ta maalinud pildi „Sünnikodu Põltsamaal". Kes? (1 punkt)

14. Kes asutas esimese eesti laulukoori Põltsamaale 1840. aastal? (1 punkt)

15. Nimetage see Põltsamaa mõisnik, kes oma teoses „Das neue Staats-Gebäude" („Uus riigiehitus") analüüsis Euroopa riikide ühinemise võimalusi ühise eesmärgi nimel lõpetada igaveseks sõjad. (1 punkt)

 

VASTUSED:

1. Christian Gottlieb Welté, August Georg Wilhelm Pezold 
2. Henn-Kaarel Hellat
3. Eduard Bornhöhe (1879-1881) ja „Tasuja" (1880)
4. Oskar Raudmets
5. August Wilhelm Hupel
6. Alfred Zolk-Leius, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi joonistus- ja joonestusõpetaja. Avati 10. juunil 1935.aastal. 1934. a. augustisse plaanitud avamine jäi kuju ebaõnnestunud vormi valamise tõttu ära. 
7. Karl Vervolt-Aret, sõjaväelise haridusega PÜGi kehalise kasvatuse õpetaja aastatel 1918-1938, koorijuht, ajalehe väljaandja jpt seltside ja organisatsioonide juhatuse esimees.
8. Kõrtsipidaja Daniel Mikelsaar, olevat tsaariajal linu kokku ostnud ja tema pikk habe olnud alati takku ja linu täis. 
9. Ernst Peterson-Särgava
10. Ants Paju 
11. Herbert Kuurme
12. Linda Petti ja Elle Reeder
13. Tiit Pääsuke
14. Martin Wilberg
15. Jacob Heinrich von Lilienfeld

 Kõige raskem küsimus oli vastajate jaoks Taku-onu kohta.

Vastuseid ootasime 31. oktoobriks 2014