« Tagasi

Raamatukoguhoidjad vaatavad aastale tagasi

Toomas Reinpõld Vooremaa (2018), 11. detsember, nr. 141, lök. 3.

Põltsamaa raamatukogul, kus korraldatakse maakonna raamatukogude keskset juhtimist, on tavaks korraldada raamatukoguhoidjate aastalõpuüritust, kus tänatakse lõppeva aasta tublimaid raamatukoguhoidjaid.

Tänavune aastalõpuüritus toimub neljapäeval, 13. detsembril Põltsamaa valla Lustivere kultuurimajas. Raamatukoguhoidjate aastalõpuüritusel esitletakse lõppeva aasta tegevust maakonna raamatukogudes läbi fotomeenutuse ja saadakse osa meelelahutusest. Traditsiooniliselt antakse üritusel välja Ida nime kandvat tunnustust koos selle juurde kuuluva käsitöönukuga. Sellel aastal muudeti Idade välja andmise statuuti, kus põhipreemiana välja antud Ida kannab nüüd nimetust Ida Aasta Tegu, mille eesmärgiks on tunnustada raamatukogu silmapaistvat saavutust ehk silma paistnud tegu.

Tunnustus antakse välja uue mõtteviisi, uue või juba traditsioonilise sündmuse, projekti, koostöö elluviijale. Kategooriad Sõber Ida ja Elutöö Ida jäid nii nagu ennegi. Elutöö Idat tänavu välja ei anta. Ida nimelise tunnustusega kaasneb ka rahaline preemia, mis antakse välja koostöös maakonna kolme omavalitsusega.

Küll on tänavune raamatukoguhoidjate aastalõpuüritus eriline selle poolest, et sinna on kutsutud Jõgeva maakonna „Sajandi raamatukoguhoidjad". Need valis kogu Eestist välja spetsiaalne töörühm, mille liikmed pidasid enne lõpliku valiku tegemist maha tulised vaidlused.

Põltsamaa raamatukogu peaspetsialisti Siiri Õunapi sõnul on Jõgevamaa raamatukoguhoidjatel põhjust uhkusega tõdeda, et silt maakonnast pääses saja tublima raamatukoguhoidja hulka lausa neli inimest. Mitmest maakonnast valiti välja vaid üks sajandi raamatukoguhoidja ja mitmes maakonnas sellist tiitlit välja ei antudki. Jõgevamaalt jäi sõelale Mare Nahk, Vaike Oro, Tiiu Pihlakas ja Ida-Helene Sutt-Reima. Mare Nahk ja Vaike Oro on kutsutud ka aastalõpu üritusele, aga Tiiu Pihlakat ja Ida-Helene Sutt-Reimat saab paraku ainult postuumselt tänada. „Sajandi raamatukoguhoidja" virtuaalse näituse näol on tegu Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu kingitusega Eesti Vabariigi 100. juubeliks.