« Tagasi

Põltsamaa valla raamatukogudes laenutatakse usinasti Tammsaare teoseid

Jaan Lukas (2018), 9. veebruar, nr. 12, lk. 5.

Praegu on vist enamikus Eesti raamatukogudes Anton Hansen Tammisaare 140. sünniaastapäevale pühendatud näitused. Küllap paljudes paikades ja nii ka Põltsamaa vallas loetakse Tammsaare loomingut hoolega ja mitte ainult klassiku juubeliaastal, vaid järjepidevalt.

Adavere raamatukogus saab vaadata raamatuväljapanekut Anton Hansen Tammsaare elust ja loomingust. Raamatukogu juhataja Tiina Kulli sõnul tekkis eriline Tammsaare-elevus ka 2016. aastal, mil A. H. Tammsaare muuseum, Vikerraadio ja Eesti Raamatukoguhoidjate ühing korraldasid romaani "Tõde ja õigus" lemmiktegelase valimise. Mitu eakamat lugejat võttis sel puhul romaani uuesti lugeda. Tànavu on ajakirjanduses kirjaniku 140. sünniaastapäeva tõttu Tammsaarest palju juttu, kuid lugemishuvi tõusu pole täheldatud.

Tullakse kindla laenutamissooviga

Kull märkis, et Adavere raamatukogus laenutatakse Anton Hansen Tammsaare teostest kõige rohkem ,,Tõe ja õiguse" I osa, „Kõrboja peremeest", "Põrgupõhja uut Vanapaganat" ja lühiproosat. Laenutatavad teosed on suuresti need, mille lugemine õpilastele kooliprogrammis ülesandeks antud. Raamatukogusse tulles on laenutamissoov juba teada.

Väärikateks tähtpäevadeks näitus vanadest tööriistadest

Pajusi raamatukogu raamatukoguhoidja Sirje Nurka hakkas paar kuud tagasi otsima näituseks Anton Hansen Tammsaare teoseid ja tema kohta kirjutatut.

„Praegu on avariiulil väljapanek tema elust ja loomingust. Tulemas on "A. H. Tammsaare 140"ja „Eesti Vabariik 100" ühisnäitus vanaaegsetest, ammu kasutusel olnud tööriistadest.

Sirje Nurka sõnul oli märgatavat huvitõusu Tammsaare kirjutatu vastu tunda juba eelmisel aastal. „Ilmselt selle tõttu, et hakati tegema filmi „Tõde ja õigus". Ka meedias reklaamitavad Tammsaare- teemalised saated on toonud tema teoste vastu suurema huvi," ütles ta

„Kui mõni mu lugejatest väisab Tammsaare-ainelist teatrietendust, tekitab see alati soovi sellest kõneleda või lugeda täiendavat kirjandust, rääkis Nurka. Pajusi raamatukoguhoidja peab Anton Hansen Tammsaare loomingust lemmikteoseks „Tõde ja õigust" ja lemmiktegelaseks OruPearut oma vimkadega. Tugeva hingelise jälje on talle jätnud ka Kõrboja peremees oma sügava ja traagilise armastuslooga.

Aidu raamatukoguhoidja Marje Pagi pani Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaastapäevale pühendatud näitusele välja kõik raamatukogus olevad klassiku teosed ja temast kirjutatud raamatud. Ka tema sõnul laenutatakse kõige rohkem „Tõde ja õigust'', "Kõrboja peremeest" ja "Põrgupõhja uut Vanapaganat".

„Eriti rõõm on kohata raamatukogus Tammsaare- huvilisi kooliõpilasi. Ise pean Anton Hansen Tammsaaret kirjanikuks, kelle loomingust on igal ajal midagi õppida," lausus Pagi.