« Tagasi

Mälumängu peeti kolmandat korda

Raimo Metsamärt (2018), 2. november, nr. 85, lk. 6.

Põltsamaa raamatukogu poolt ellu kutsutud asutuste ja kollektiivide vaheline mälumäng toimus juba

kolmandat korda, seekord oli see pühendatud EV 100 ja Euroopa kultuuripärandi aastale. Ka võitjate nimekirja lisandus uus nimi - kui esimese mälumängu võitis kunstiseltsi ja teise linnavalitsuse võistkond siis nüüd oli pingelises lõpuheitluses parim Uhka tantsurühma võistkond (Loreida Küppas, Aire Narits ja Katrin Koitla).

Eelmisel aastal esitas küsimusi Mart Juur ja hoiatas kõiki juba ette, et mäng käib mõisa peale, siis nüüd oli rõhuasetus sõnal "mäng." Raamatukogu direktori Rutt Rimmeli sõnul kontrollitakse teadmisi koolis, selline vahva mälumäng aga peaks pakkuma meelelahutust ja tooma osalejad välja argipäeva rütmist. Mälumängu juhtis ja kupleesid esitas Peeter Kaljumäe.

"Kes on Eestis kirjutanud näidendi "Mälumäng"? testis Peeter Kaljumäe kohemaid kohaletulnute teadmisi.

Mälumäng on tore meelelahutus küll, kui valikvastustega küsimuste juures ei oleks mitte lihtne "aga." Kui nüüd nelja valikvastuse seast on kaks ebatõenaolist elimineeritud, siis peaks ju järelejäänud kahe seast valiku tegemine poole lihtsam olema. Võta näpust! Kahte vastust saab pöörata ja keerata, uurida ja puurida, vaata et isegi patsutada, kuid siis sekkub ilmselt Murphy seadus, sest mingil imetabasel moel valitakse ikka see vale variant. Laudadest kostvad kahetsushüüded andsid märku, et nii juhtus mitmelgi korral. Samas võib ka õnne olla ja punkti saab lausa uskumatul moel. "See on nii ilusa kõlaga nimi!" arvas üks daam. Kaunikõlaline meesterahva nimi oligi õige vastus!

Raamatukogu töötajad olid aga koostanud üsna salakavalad küsimused, sestap ei olnud poolajaviiteks punktisaak enamikul veel mitte väga kopsakas, teisel poolajal mindi aga nii hoogu, et võitja selgitamiseks läks vaja lisa küsimust. Ehkki oleme digiajastuga harjunud ja tundub, et see oleks meid justkui kogu aeg ümbritsenud, on aja kiire voolamise juures tegelikult päris raske meenutada, millal ikkagi loodi Skype, või millal rakendati m-parkimist. Sellest katsumusest tuligi võitjana välja Uhka naiskond, kes vahetasid eelmisel aastal saavutatud teise koha nüüd esikoha vastu välja.

"Küll oli hea, et meil võistkonnas õpetaja oli:" arvas Loreida Küppas. Lisaks tundub, et tantsimine näib üldse mõttetegevusele hästi mõjuvat, sest häid teadmisi on näidanud ka teised tantsurühmade võistkonnad.

Lõpetuseks ka mõned mälumängus kõlanud küsimused.

Kes on selle kantaadi helilooja, mis tuli maailma esiettekandele 2018. aasta veebruaris EVIO0 juubelpidustuste ajal Pärnus ning kus teksti aluseks olevad Doris Kareva poolt reastatud kohanimede kooskõlad tekitavad seoseid, seosed pilte, pildid lugulaulu Eestimaast?

a) Erkki-Sven Tüür

b) Arvo Pärt

c) Pärt Uusberg

d) Rasmus Puur

Leedu, Eesti ja Läti tähistavad 2018. aastal kõik oma 100. sünnipäeva.Selle puhul andsid kolme riigi keskpangad välja ühiselt kujundatud 2 eurosed käibemündid.

Kuidas on mündil kujutatud Balti riikide minevikku, olevikku ja tulevikku?

a) kolmeharulise sõlmristina

b) ühtepõimitud juuksepalmikuna

c) ristikheinalehena

d) kolme ristatud viljapeana

Soomeugrilikku ö-tähte kasutatatakse eesti, soome, vepsa, karjala, ungari, saksa, rootsi, islandi, aserbaidžaani, türgi jt keelte kirjutamisel.

Kus linnas püstitati ö tähele graniidist monument?

a) Sõktõvkaris

b) Jönköpingis

c) Kuressaares

d) Malmös

Õiged vastused on d, b ja a.