« Tagasi

Raamatukogutöötajatele tõi mälumänguvõidu Pipi Pikksuka vanus

Jaan Lukas  Vooremaa (2015) 24. oktoober, nr. 122, lk. 3.

Kohtla-Järvel peeti koos raamatukogupäevade avamisega mälumäng, kus sai esikoha Jõgevamaa võistkond,  kuhu kuulusid Jõgeva  linnaraamatukogu raamatukoguhoidja Ene  Sööt, Mustvee linnaraamatukogu direktor Laidi Žalekešina ja Vaimastvere raamatukogu  direktor Maris Paas.

Meie maakonna esindajad teadsid vastuseid pea kõigile küsimustele, mis käsitlesid enamasti nii Eesti kui ka välisriikide kultuurielu. Võistlus oli tasavägine, aga võidu tõi meie naiskonnale teadmine, kui vana on Pipi Pikksukk.

Raamatukogupäevade avamisel  on teadmisteproov mälumängus traditsioon.

"Küsimused koostab igal aastal erinev maakond või raamatukogu,  seekord siis Rapla keskraamatukogu. Samaselt varasemate kordadega, olid tänavugi küsimused  kirjandusest ja teistelt kultuurialadelt. Vastamiseks oli aega üks minut ja see läks väga kiiresti!  Mõnikord tuli omavahel vaielda,  mõnikord loogiliselt mõelda. Õige  vastuse eest saadud punktide arv  oli erinev - vahel andis see kolm,  mõnikord koguni üheksa punkti," rääkis Ene Sööt.

„Põhivoorus kogusime Pärnu keskraamatukoguga võrdse arvu punkte. Järgnesid lisaküsimused. Neist esimene jäi mõlemal võistkonnal vastamata, teise vastust teadsime mõlemad ja kolmas vastus tuli anda kiiruse peale. Küsiti, kui vana on Pipi Pikksukk. Maris tõusis ruttu ja hüüdis, et seitsmekümne aastane. Nii me võitsimegi," kirjeldas Ene eredaid  elamusi mälumängust.

"Südantsoojendavalt mõjus,  et ühes küsimuses tuli fotolt ära  tunda Betti Alver neiuna. Muusika-aasta puhul olid mitmed küsimused sellest valdkonnast. Ühes neist saadi teada, et luuletaja  Kõrti Stalte loodud liivi hümnil on  sama viis Eesti ja Soome hümniga.  Veel sooviti teada, kes on kirjutanud laulu "Käin juba lasteaias"  sõnad ja viisi (Juhan Saar ja Arvo Pärt). Ühes küsimuses sooviti  teada filmi "Risttuules" muusika autorit, kes on Pärt Uusberg. Eesti rukkiaastale pühendatud küsimuses taheti teada selle ühenduse kultuuriauhinna nime, milleks on Rukkirääk," rääkis Ene Sööt. Tema sõnul premeeriti esikoha võitnud Jõgevamaa mälumängureid raamatukaupluse Apollo kinkekaartidega ja kingituseks  olid ka Kohtla-Järve sümboolikaga kruusid.

Ene Sööt ütles, et spetsiaalselt Jõgevamaa raamatukoguhoidjad mälumänguks ei valmistunud,  sest konkreetse kolmiku osalemine selgus üsna ootamatult.  "Küllap aitas edule kaasa pidev  lugemine, milleks tuleb ikka aega  leida. Tuleb olla kursis kultuurieluga, jälgida kultuuriportaale ja -ajakirju. Ja lai silmaring tuleb  alati kasuks. Lugejatele on ju  tarvis jagada infot, anda nõu ja lugemissoovitusi," märkis ta.