« Tagasi

Raamatukogus saab uudistada mänguasju minevikust

Vali Uudised (2014), 8. jaanuar, nr. 2, lk. 5.

Alates 2. jaanuarist on Jõgevamaa keskraamatukogus fuajees avatud näitus „Endisaegsed mänguasjad", mis jääb avatuks kuni jaanuari lõpuni ning mis pakub vanematele külastajatele küllaga äratundmisrõõmu ning noorematele võimaluse näha, millega nende vanemad ja vanavanemad mängisid.

Raamatukogu töötajate ning näitusekoostajate Aive Nurmekivi ja Sirje Unduskiga vesteldes selgus, et näituse idee tekkis, kui seati üles järjekordset näitust. Need vahetuvad Nurmekivi ja Unduski sõnul igal kuul. Kuna näitusi üritatakse koostada ka muust kui ainult raamatutest, siis  minevikus kasutusel olnud mänguasjade näitus oli hea idee. Lisaks mõeldi ka sellele, et näituse avamise algul kestis veel koolivaheaeg ning õpilastel oli rohkem aega raamatukogu külastada. Välja pandud eksponaatidega on võimalik tutvuda Jõgevamaa keskraamatukogu lahtiolekuaegadel.

Eksponaadid pärinevad põhiliselt raamatukogu töötajate kodudest. Kuid mäng-asjad on pärit ka väljastpoolt raamatukogutöötajate ringi. Aive Nurmekivi sõnul on kaks kõige vanemat eksponaati pärit tema naabritelt. Nurmekivi ja Unduski sõnul võivad inimesed veel oma lapsepõlveaegseid mänguasju Põltsamaale raamatukokku näitusele tuua, kuna natuke ruumi nende mahutamiseks veel on. Ainsaks tingimuseks on see, et need peavad mahtuma vitriiniklaasi alla. Eriti oodatud on mänguasjad, mis on pärit eelmise sajandi algusest.

Vanimaks eksponaadiks on 100-aastane portselannukk, mis vaatamata oma vanusele näeb päris hea välja. Lisaks ka 70-aastane tumeda karvaga karu. Kõige värvikama minevikuga on Sirje Unduski sõnul Kanadast Torontost 1958. aastal Eestisse saadetud nukk, mis tollel ajal oli väga luksuslik. Ei puudu ka natuke nooremad lelud, nagu Potsataja, mudelautod, nukuserviisid, kummiloomad ja Barbie'd.

Küsimusele, kui lihtne oli näituse eksponaate koguda, vastas Aive Nurmekivi, et väga lihtne, sest on palju neid inimesi, kes säilitasid oma laste mänguasjad lastelaste jaoks.

Vaid väike osa eksponaatidest on fuajees väljas, kuna palju oli selliseid mänguasju, mis vitriini ei mahtunud ja mille eksponeerimisest tuli loobuda. Näiteks suured, umbes poolemeetrised nukud ning suuremad mudelautod. Kuid Nurmekivi ja Undusk ei välista võimalust, et neid eksponaate kasutatakse tulevikus mõne sarnase näituse ekspositsioonis.