« Tagasi

Kirjandusmäng tõi raamatukogusse palju lapsi

Helve Tamm Vali Uudised (2013), 5. aprill, nr. 26, lk. 3.

Seoses rahvusvahelise lasteraamatupäevaga korraldati 2. aprillil maakondade keskraamatukogudes 3.-4. klassidele kirjandusmäng, mille võitjad sõidavad 6. aprillil pealinna Eesti Rahvusraamatukogusse edasi võistlema. Põltsamaal raamatukogus korraldatud kirjandusmängus tuli esimeseks Jõgeva ühisgümnaasium, teise koha sai Palamuse kool ning kolmas koht läks Põltsamaa ühisgümnaasiumi väikestele lugejatele.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa selgitas, et kirjandusmäng on sisuliselt võistlus.

"Tallinnast öeldi, et nad ei taha ettevõtmist nimetada võistluseks, vaid tahavad teha lastele lihtsalt ühe toreda päeva, päeva, mis on lastele mõnus ja kus igaühele on midagi. Kui on nimetuses võistlus, siis lapsed hakkavad pabistama, tekivad võistlusmomendid ja asi pole enam sugugi tore. Aga sisuliselt on see ikkagi kirjanduse tundmise võistlusviktoriin," ütles Orgmaa.

Enne kirjandusmängu toimumist anti õpetajatele õpilaste jaoks ka vajalike raamatute nimekiri, mille peale küsimused tulevad. See tähendab, et lastel tuli kõik need raamatud läbi lugeda. Orgmaa sõnul ehmatasid õpetajad alguses nimekirja pikkusest ära.

"Aga lapsed ei ehmatanud sugugi ära. Nad ütlesid, et paljud raamatud on neil juba varem loetud ja nad saavad hakkama. Nimekirja oli valitud viimase aja eesti kirjandus, mida lapsed peaksid teadma. Me siin ütlesime lastele, et kui mõnda küsimust te ei teagi, siis ei tasu sugugi ehmatada. Just kokkupuude mitteteadmisega annabki võimaluse teadmisi korjata. Tegelikult on kõik viktoriinid ja küsimustega võistlused kasulikud ja head, sest küsimustele vastamise kaudu saadki rohkem teada," rääkis Orgmaa. "Kui me mängu välja kuulutasime, siis oli tõesti üllatus, et ka maakonnast tuli võistkondi. On ju teada, et maalt on transpordi pärast sedavõrd keeruline kuskile sõita. Igal juhul oli see väga meeldiv, et sõiduks leiti mingi liiklusvahend. Ja nad, nii lapsed kui ka saatjad, jäid siinse mänguga väga rahule ning lubasid, et kui kunagi veel midagi toimub, võtavad kindlasti osa. Lastele on taolised väljasõidud kindlasti põnevad, sest nad saavad tavapärasest keskkonnast välja ja juba see üksi on igapäevaellu midagi juurdeandev."

Põltsamaal raamatukogus korraldatud kirjandusmängu maakondlikus voorus osales Jõgevamaalt 11 kolmeliikmelist võistkonda. Lõpupunktide arvestuses tuli paremaks Jõgeva ühisgümnaasium koosseisus Triinu Tönts, Annaliis Tenisson ja Nelly Kaid. Teisele kohale tõusis Palamuse kool võistlejate Sander Kõivu, Gerta Plato ja Ethel Meriel Soodlaga ning kolmanda koha sai Põltsamaa gümnaasium eesotsas Roberta Pärna, Adele Maria Petersi ja Kristina Rohtlaga. Orgmaa sõnutsi olid aga kõik osalejad igati tublid ning igaüks vääris lõpuks kommikotti või šokolaaditahvlit.

Võitjad lähevad edasi pealinna teiste maakondade mängijatega jõudu katsuma.