« Tagasi

Põltsamaa filmiklubi uus hooaeg algab ajaloolise kostüümidraamaga

Toomas Reinpõld  Vooremaa (2013), 17. september, nr. 107, lk. 3.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktori Rutt Rimmeli sõnul algab seekordne filmiklubi hooaeg täiesti uue ajaloolise kostüümidraamaga "Ludwig II." Filmiklubil eestvõtjad peavad filme valides jälgima, et need oleksid kättesaadavad ning kohalikele filmisõpradele ka taskukohased.

Keskraamatukogu direktori sõnul püüavad nad alati välja valida parimad väärtfilmid. Neljapäeva õhtul Põltsamaa raamatukogu näituse-ja konverentsisaalis linastuv film "Ludwig II" jutustab 18-aastasena Baieris troonile tõusnud kuningas Ludwigist, kes unistab paremast ja helgemast tulevikust ning kes otsustab riigiraha paigutada teatrisse, muusikasse ja haridusse. Paraku kistakse tema riik sõtta Preisimaa ja Prantsusmaaga ning pettunud noor kuningas tõmbub valitsemisest tagasi oma unistustelossi. Samal ajal püüavad tema vastased teda võimult kukutada.

Filmiõhtutel on varemgi ajaloolisi filme vaadatud. Nii on varem pakutud vaatamiseks ajaloolisi filme "Paavst Johanna," "Hertsoginna" jt.

Oktoobris esilinastub laiemale avalikkusele rohkem telemehena tuntud Ilmar Raagi loodud film "Kertu," mis räägib väikeses külakogukonnas aset leidvast ebatavalisest armastusloost, mis portreteerib ühe perekonna ja kogukonna varjatud suhteid.

Juba nädal hiljem, 16. ja 17. oktoobril on võimalik seda filmi Põltsamaa raamatukogus vaadata. Seni on eesti filmid filmiõhtutele rohkem publikut toonud ja seetõttu otsustati seda kahel päeval filmisõpradele näidata.

Rimmeli sõnul pole nad septembris vaatamiseks pakutavale filmile veel kultuurkapitalilt toetust saanud, kuid alates oktoobrist loodetakse jälle toetust saada. Selles kuus vaatamiseks pakutavat filmi näidatakse Jõgevamaa keskraamatukogu oma raha ja piletimüügist teenitava tulu toel. Filmisõpradel tasub meelde jätta, et piletid ülehomsele filmiõhtule on eelmüügis juba saadaval.

Maakonna keskraamatukogu direktori sõnul sõltub külastajate hulk suuresti sellest, kui kiiresti neil üks või teine film kätte õnnestub saada. Kui selleks kulub rohkem aega, on juba mõned seda kusagil vaatamas käinud, kui aga linateos saadakse n-ö "kuumana" kätte, on vaatajate hulk oluliselt suurem. Näiteks filmiga "Seenelkäik" juhtus nii, et see jõudis raamatukokku just siis, kui seda kõikjal jõuliselt reklaamiti, ning seetõttu kogunes vaatama oluliselt rohkem inimesi, kui filmiklubi eestvedajad oodata oskasid. Filmiklubi rahvas lubab, et eelolev filmihooaeg saab olema vähemalt sama sisukas ja põnev nagu eelmine hooaegki oli ning seetõttu loodavad nad, et nende poolt pakutavat tulevad vaatama neile juba tuttavaks saanud ja uuedki filmisõbrad.

Neli aastat tagasi, 2009. aasta oktoobris loodi Põltsamaal sealse MTÜ Ajakirjanduse Uurimise ja Koolituskeskuse ja Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu eestvõttel Põltsamaa filmiklubi. Klubi eelnenud hooajad on näidanud, et linnakeses, kus puudub kino, on selline ettevõtmine igati vajalik. Pisut irooniline on siinjuures tõsiasi, et Põltsamaal on kinomaja spetsiaalselt selleks otstarbeks ehitatud hoonena olemas, aga sellele nõukogude ajal ehitatud ja praeguseks muinsuskaitse all oleva hoone vastu pole keegi tõsisemat huvi ilmutanud.