« Tagasi

Raamatukogu saali akustika paraneb

Helve Tamm  Vali Uudised (2013), 11. september, nr. 68, lk. 1.

Jõgevamaa keskraamatukogu saal Põltsamaal sai seina vedeltapeedi, et parandada ruumi akustikat. Kavas on samal eesmärgil korrastada ka saali põrandat.

Raamatukogu direktor Rutt Rimmel rääkis, et nimetatud uuendus sai tehtud sihiga parendada senist ruumi akustikat. Kuna raamatukogusaalis toimub pidevalt küll salongiõhtuid, küll muid üritusi, on juba ammu kõikidele kõrva hakanud, et heli põrkub seal seinast seina ning tekitab häiriva kõla. Kes tagumistes ridades istuvad, ei pruugi üldse normaalselt kuulda, mis saali ees rääkija kõneleb. Rimmel tõdes, et rääkijalgi on seetõttu äärmiselt väsitav hoida kogu aeg oma häält ebaloomulikus kõrguses.

„Ja kuna ka sein oli juba määrdunud, sest paratamatult näituste ülespanekuga seda juhtub, siis hakkasime otsima sobivaid vahendeid. Et kuidas üheaegselt parandada akustikat ja teha seinad ilusamaks. Vaatasime akustika parandamisel ka seda, et äkki annab midagi muuta lae kaudu. Aga nagu vanarahva tarkus ütleb, tuleb panna riie seina, siis on asi lahendatud. Siis hakkaski meile silma selline asi nagu vedeltapeet, mis kuival kujul on nagu vill. See on ikkagi riide moodi. Ja mis on veel tema hea külg - kui näiteks mingi ese seda rikub, on rikutud kohta väga lihtne parandada. Tuleb lihtsalt koht märjaks teha, lasta natuke seista ja siis uuesti üle nühkida. Või võtta katkisest kohast tükike välja ja uus panna asemele," rääkis Rimmel.

Tema sõnul on veel ees põranda korrastamine. Mis seal salata, kõik, mida kasutatakse, see ka kulub ning muutub inetuks.

„Tähtis on see, et ka põrandale peab midagi panema, mis heli summutab. Meil on ikkagi saal ja seal kogu aeg üritused. Oleme seda teemat palju kaalunud, kuid jäime lõpuks ikkagi parketi juurde. Vaipkate oleks küll hea, kuid seal on tihe käimine ja see läheb varsti inetuks. Vaiba eluiga on kahjuks lühike. Aga nüüd loodame, et aasta lõpuks õnnestub meil ka parkett maha panna," arutles Rimmel.

Naised teavad, et kui ühest otsast hakkad midagi korrastama, siis jõuad töödega lõpuks jumal teab kuhu kaugele välja. Nii on ka raamatukogus saali seinte ja lae välimuse uuendamisega jõutud selleni, et ka mööbel on oma aja ära elanud ja ootab uuenduskuuri.

„Kõige suurem probleem seal ongi toolid. Need on riidest kattega ja kümme aastat vanad. Katted on kas pleekinud või siis määrdunud. Väljanägemine on neil ikkagi kohutav. Neid uude ja ilusasse saali panna küll ei tahaks," tõdes raamatukogu juht.

Kõik kirjeldatud värskendused pole aga sugugi ainuüksi akustika ja väljanägemise paremaks muutmiseks, vaid on otsapidi seotud ka raamatukogu sajanda juubeliga, mis jõuab kätte tuleval aastal. Rimmeli sõnul võib teiste ruumidega enam-vähem rahule jääda, kuid kõige valusam koht oligi saal. Kui nüüd seal kõik tehtud saab, siis on loota, et paraneb akustika ning loomulikult ka ruumi üldine nägu ning enam pole piinlik sinna külalisi kutsuda.