« Tagasi

Raamatukogus on tulemas raamatu ja roosi päevad

Helve Tamm Vali Uudised (2013), 12. aprill, nr. 28, lk. 3.

Ülejärgmine nädal korraldab Jõgeva maakonna keskraamatukogu Põltsamaal kireva rahvusvahelise raamatu ja roosi päeva, kus pakutakse põnevat igale maitsele ning inimestel on võimalus oma liialt võimust võtvaid toataimi pakkuda neile, kes asja vastu huvi tunnevad.

Raamatu ja roosi päeva mõte sündis 1930. aastal Kataloonia kaitsepühaku Püha Jüri päeval ehk meie mõistes jüripäeval ühe Barcelona raamatukaupmehe peas. Nimetatud idee abil soovis ta suurendada raamatumüüki ja parandada kirjanduse tundmist. Nii kasvaski mõttesähvatusest välja traditsioon, et sel päeval kingib mees naisele roosi ja naine mehele raamatu. Kaupmehe romantiline idee osutus sedavõrd suurepäraseks, et nüüd tähistatakse märgitud päeva kõikjal maailmas. UNESCO kuulutas 1995. aastal raamatu ja roosi päeva ka rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, kuna raamat on väärt päeva, mil teda austatakse kui vabaduse, ühtekuuluvustunde ja rahu sümbolit. Eestis tähistatakse nimetatud päeva alates 1998. aastast ning Põltsamaa raamatukogu on traditsiooni omaks võtnud 2000. aastal.

Idee sünnimaal on tänavad sel päeval täis raamatu- ja roosikioskeid, korraldatakse karnevalirongkäike, raamatuesitlusi ja kohtumisi kirjanikega.

Ka Põltsamaal on sündmust võetud täie rõõmuga ning mitmesuguseid ettevõtmisi jätkub suisa nelja nädalapäeva peale.

Raamatukogu direktor Rutt Rimmel rääkis, et raamatu ja roosi päeva on nad tähistanud nüüd igal aastal, olgu korraldatud sündmused siis suuremad või väiksemad.

"Selle päevaga seotud üritused on koondunud nädala peale. Algab rahvale kõik esmaspäeval, 22. aprillil salongiõhtuga, kuhu külaliseks tuleb vabakutseline kirjanik Contra. Aga jüripäevast, sellest õigest päevast alates läheb lahti kaks suurt laata. Üks on loetud raamatute laat ja teine toalillede vahetus. Siiani on päris hästi korda.meil raamatulaatasid olnud päris mitmesuguseid. Seekord on laat taas omapärane. Sinna on välja korjatud meie kasutatud raamatutest paremik. See on valitud raamatute laat," selgitas Rimmel.

Lahti läheb ka rohevahetus

Üheks eriliseks ja põnevaks sündmuseks on kõige juures ka rohevahetus ehk toalillede vahetus. Esimest korda võeti asi ette mullu.

"Eelmine aasta oli see esimest korda ja n-ö algaja tasemel, kuid ikkagi oli. Sel aastal tahaks, et rohevahetus jõuaks rohkem igaühe teadvusse, teadvustataks, et aprillis algab aeg, kus oma toalilled saab korda teha ning kõike, mis on üleliigne, ei pea sugugi ära viskama või sõbrannale sokutama, vaid selle võib tuua raamatukokku. Teised inimesed saavad siit siis omakorda endale meeldivaid taimi valida. Üks võib tuua ja teine võib võtta. Kõik on tasuta. Ja kes toob, ei pea sugugi midagi vastu võtma. Kõik on vabatahtlik. Ja tuua võib igasuguseid lilli, kasvusid jne," andis Rimmel juhatust.

Tema sõnul pannakse raamatukogusse üles ka tingimused, kuidas rohevahetus käib. Näiteks on selles kirjas, et kui toataim on üle meetri pikk, ei pea seda sugugi raamatukokku tarima, vaid võib sinna oma kontaktandmed ja vastava info jätta. Kes on kõrgest taimest huvitatud, saab otse omanikuga ühendust võtta ja lille endale kohaletoimetamises kokku leppida.

"Suured taimed võivad väga hästi sobida mõnda asutusse. Muidugi ka mõnda koju, kus ruumi piisavalt. Kui laat lõpeb, tahaksime, et inimesed oma siia jäänud taimed ikkagi ära viiksid. Meil pole lihtsalt kohta, kus neid hoida. Eelmine aasta viidi õnneks kõik ära. Taimi võib hakata juba praegu tooma, võtame need laada lõpuni siia hoiule. Kui sellekohane soov on, võib võtta raamatukoguhoidjatega ühendust, anda oma andmed ja lill siia tuua. Laadapäeval paneme need näitamiseks välja," kõneles Rimmel.

Huvitavaid üritusi leiab igaüks

Põhjust mainitud nädalal lausa mitmeid kordi raamatukokku astuda on veelgi. Nimelt saab 23. aprillil osta endale Jõgeva Sordiaretusjaama kvaliteetseid ja meie kliimas eriti hästi kasvavaid köögiviljaseemneid, Mirra looduskosmeetikatooteid ning meisterdada lihtsatest vahenditest roose. Viimasele üritusele on oodatud nii täis-kasvanud kui ka lapsed.

Rimmeli sõnutsi tegeleb kosmeetikatoodete müüja iga inimesega individuaalselt, mistõttu võib julgelt talle ligi astuda ja oma küsimusi esitada. Sama kehtib ka kolmapäeval, 24. aprillil, keskkonnasõbralike koduhooldustoodete, looduslike vitamiinide ja toidulisandite ning järgmisel päeval Tupperware toodete esitluse juures.

Rimmel märkis, et isegi Põltsamaa roosiaiand oli lahkesti nõus oma taimi jüripäeval raamatukogu saalis müüma ning kirjastus TEA pakub järgmisel päeval oma väljaandeid.

"Ilusa sündmuse ja ühtlasi ka aprilli kui naljakuu lõpetab 25. aprillil filmiõhtu. Näitame Prantsuse romantilist komöödiat "Populaarne tüdruk". See on selline film, kus on armastust ja on ka nalja. Sobib vaatamiseks juba teismelistele ja loomulikult ülejäänud täiskasvanutele," nentis Rimmel.

Eelöeldule tuleb lisada, et kõik üritused kestavad hommikul kella 10st kuni õhtul kella 18ni. Seega võivad ka tööinimesed leida pärast tööpäeva lõppu endale võimaluse raamatukogu külastamiseks. Filmiõhtu on planeeritud isegi õhtul kella 19ks, salongiõhtu algab kell 17.15. Täpsema informatsiooni iga päeva kohta leiab Rimmeli kinnitusel voldikutest, mis eesootavaks sündmuseks trükitakse.