« Tagasi

Põltsamaal algasid raamatukogupäevad

Helve Tamm  Vali Uudised (2012), 17. oktoober, nr. 79, lk. 3.

Kuigi ametlikult on rahvusvaheline raamatukogupäev 20. oktoobril ja selle päeva tähistamine kestab laupäevast kuni 30. oktoobrini, on Põltsamaal raamatukogus koolilastele mõeldud huvitavate ettevõtmistega tehtud algust juba sel nädalal.

Kuna õpilastel on tuleval nädalal koolivaheaeg, otsustati Põltsamaal lasteraamatukogus raamatukogupäeva pidada käesoleval nädalal. Sestap kogunesidki nädala alguses raamatukokku algklasside õpilased, et osaleda esimestel ettelugemisüritustel.

Raamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa selgitas, et esimesed klassid kutsutakse raamatukogusse, räägitakse sellest, kuidas lugejaks saab hakata, ja lõpuks loetakse lastele raamatust ette ka väike looke.

"Selline on meie traditsiooniline ettelugemispäev. Kuna sellel aastal korraldab Eesti Lastekirjanduse Keskus üle riigi ettelugemispäeva võistluse, siis korraldasime ka meie siin oma neljandatele klassidele kohaliku võistluse. Igast klassist kolm last lugesid Aino Perviku juttu. Tänavune aasta ongi pühendatud Aino Pervikule, kuna kevadel oli tal juubel. Praeguseks on selgunud, et Tallinnasse sõidab ettelugemisvõistlusele Jõgeva maakonda esindama 4.a klassi tüdruk Helena Stroom. Võistlus pealinnas toimubki nüüd laupäeval, 20. oktoobril, raamatukogupäeval," rääkis Orgmaa.

Tema sõnul jätkub samuti raamatunäituste võistlus ja sel nädalal, 15. oktoobrist kuni 31. oktoobrini, on üleval teine võistlustöö "Õhukesed jutustavad ja õpetavad". Väljapanek koosneb just nimelt õhukestest, kuid samas põnevatest raamatutest.

"Kui poistega raamatuid otsisime, siis tuli endalegi üllatuseks, kui palju on antud välja vene kirjandusest tõlgitud jutustusi. Selliseid õhukesi, ühe jutustusega raamatuid. Neid tuli terve virn," märkis ta.

Raamatukogu direktor Rutt Rimmel andis omalt poolt teada, et üheks oluliseks sündmuseks neil päevil on ka raamatukogupäevade avamine 19. oktoobril Haapsalus. Kokku tuleb sinna töötajaid kõikidest meie maa raamatukogudest. Spetsialist Siiri Õunapi sõnul on tavaliselt toimunud sel ajal loengud, kuid seekord tehakse asju teistmoodi, mis tähendab, et kokkusaamisel viiakse läbi paneeldiskussioon.

"Oma mõtteid tuleb sinna avaldama kirjanik Olev Remsu, kultuuriministeeriumi nõunik Asta Trummel ning raamatukogu poolelt ütleb sõna sekka Tartu linnaraamatukogu direktor Asko Tamme. Lisaks on vestlusse haaratud üks õpetaja ja koolinoor. Diskussiooni juhib Läänemaa ajakirjanik ja poliitik Andres Ammas," teavitas Õunap. Rimmeli sõnutsi tulevad diskussioonis teemaks kindlasti raamatukogude probleemid ja võib uskuda, et igav ei hakka kellelgi.

Igav pole neil päevil samuti siin, Põltsamaa raamatukogus, sest näiteks 24. oktoobril tuleb lugejatele külla nii kodu- kui ka välismaal tuntust kogunud ja kõige loetavamaks eesti kirjanikuks kasvanud Indrek Hargla. Järgmisel päeval, 25. oktoobril, on päeval kella 13 lastele multifilm "Draakonikütid" ning õhtul täiskasvanutele nn lahedaks filmiks hinnatud eesti linateos "Seenelkäik".

Rimmel nentis, et tänavu on neil päevil üheks uudseks tegevuseks traditsioonilise loetud raamatute laadal see, et kõik raamatud on võimalik endale soetada täiesti tasuta. Uudne on seegi, et nn tuntud inimesed raamatukogus pole mitte kohalikud prominendid, vaid Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilased. Peale selle on erinevates raamatukogu ruumides mitmed näitused. Ka siinses piirkonnas väiksemates valdade raamatukogudes on sellel ajal üleval mitmed näitused, toimuvad kohtumised huvitavate inimestega ja saadakse raamatukogudes lihtsalt kokku, et jutelda huvitavatel teemadel.

Tänavuste raamatukogupäevade üldiseks pealkirjaks on "Kohtume raamatukogus" ning selle alapealkirjaks "Põlvkondade sidusus". See tähendab omakorda, et raamatukogudes elu tõesti keeb ning igale vanusele on sealt võtta midagi endale sobilikku.