« Tagasi

Raamatukogus näeb akvarelle

Helve Tamm  Vali Uudised (2012), 19. september, nr. 71, lk. 4.

Eelmisel nädalal avati Põltsamaal raamatu- kogus Leedu tuntud kunstniku Renate Lušise akvarellide näitus, mis jääb avatuks oktoobri esimese pooleni.

Kunstniku töid vaadates tuleb taas seista tõsiasja ees, et nii palju, kui on loojaid, nii palju on ka erinevaid maalimise käekirju. Ja iga käekiri kuulub ilm eksimatult tema autori juurde ning räägib oma lugu.

Renate Lušis liigub realistlikus suunas ja teeb seda värvidega õhkõrnalt paberit puudutades. Siin- seal natuke kriiti kujutiste piiritlemiseks ja juba lendabki midagi paberilt edasi, kaugemale. Värvid on puhtad ja jõulised, kuid samas romantiliselt õhulised. Üldine pilt tema töödest loob lüürilise meeleolu ning tahes-tahtmata ootad, et kohe kostab kuskilt eemalt kerge ja hingeliigutav muusika.

Kunstikriitikud on tema kohta kirjutanud: "Kunstnik esindab realistlikku suunda, kust ei puudu ka modernismi sugemed. Tema lüüriliselt läbipaistev, erksavärviline akvarell näeb välja nagu väike romantiline oaas, mis näitab kunstniku usku inimestesse, elavat stiihiat ja seda, et "ilu päästab maailma"."

Klaipedas on Renate Lušis üks kuulsamaid akvarelliste ning jätnud sealjuures jälje ka kunstiajalukku. Oluline roll tema loomingus on Klaipeda Draamateatril, mistõttu palju on ta maalinud ka sealseid näitlejaid. Lisaks on oma koha tema maalidel leidnud teisedki tunnustust leidnud inimesed - arstid, kunstnikud, meremehed jne. Ja loomulikult lapsed. Palju armastab ta maalida ka loodust, eriti lilli.

Renate Lušis sündis 5. oktoobril 1942. aastal Klaipedas. Aastatel 1970- 75 õppis ta Vilniuse Kunstiinstituudis kunstipedagoogikat. Näitustel osalema hakkas ta 1968. aastal ning alates 1983. aastast kuulub Leedu Kunstnike Liidu ridadesse. Kunstiõpetajana on akvarellist tegutsenud juba 40 aastat.

Näituse vahendas meie raamatukogusse akvarelligalerii Kala ning väljapanek jääb avatuks 8. oktoobrini.

Raamatukogu fuajees võib aga uudistada perekond Oro põnevat väljapanekut erinevatelt rännakutelt saadud kohvitassidest.