« Tagasi

Fotokunstnikud tõid Peipsi Põltsamaale lähemale

Helve Tamm  Vali Uudised(2012), 6. juuni, nr. 42, lk. 5.

Esmaspäeval sätiti Põltsamaal raamatukogus üles fotonäitus "Peipsimaa loodus ja traditsioonid", mis on killuke samanimelisest fotoalbumist ning kus MTÜ Piltijad liikmed annavad ülevaate Peipsi äärsest elust olust läbi erinevate aastaaegade.

Verivärske, ametlikult ennast sel aastal 30. mail registreerinud MTÜ Piltijad tegutses varem MTÜ Jõgevamaa Fotokunsti Arenduskeskuse nime all. Ühingu juhatuse esimees Johannes Haav selgitas, et vana nimi oli kasutamiseks liiga pikk ning nüüd otsustati muuta see suupärasemaks. Liikmed ja tegevus on jäänud siiski samaks ehk nii nagu ennegi tegeletakse fotografeerimisega, väljapanekutega ringikäimisega, trükiste väljaandmisega ja ühiste arutelude pidamistega. Teisisõnu - nimi ei riku küll meest, kuid õige pikkusega nimi võib mehele suurema väe anda.

Viimati andis ühing välja fotoalbumi "Peipsimaa loodus ja traditsioonid", kust Põltsamaal läks näitusele välja nelja autori - Johannes Haava, Mihkel Vaheri, Väino Valdmanni ja Raivo Tasso - fotod Peipsi-äärsest kaunist loodusest, olustikust ja inimeste tegevusest. Albumis on lisaks ülesmärgituile oma fotodega esinenud ka Ardi Kivimets ja Harald Lindok.

Haav rääkis oma pilte tutvustades, et tema valik seekordse näituse tarbeks langes enam inimtegevusele. Tema fotodel võib näha näiteks rõõmsaid sibulamüüjaid-abikaasasid, kes kauplevad oma aiasaadustega põlenud maja varemete taustal. Autori väitel ongi juhtunud nii, et sibulamüüjad elasid läbi tuleõnnetuse, sest elavad nad praegu ise sealsamas läheduses vagunelamus. Ometi on nad rõõmsad ja optimistlikult tulevikku vaatavad. Peab ütlema, et kõik Haava fotod on tabanud just neid hetki Peipsi-äärse rahva elust, mis pole lihtsaltpildikillud mingist tegevusest, vaid jutustavad pikki lugusid sealsete inimeste igapäevast. Ja see on äärmiselt huvitav, informatiivne ning sügavalt mõtlema panev.

"Kõik Peipsi äärest tehtud fotod pole pildistatud sugugi ühe aastaga. Ringi on käidud mitmeid aastaid ja mitmesuguste liikumisvahenditega. Aga praegu need minu fotod, mis siia näitusele on üles pandud, on tehtud paari aasta jooksul. Olen ise Peipsi äärest pärit. Ma tean seda elu seal nii ja naa. Praegu ei võtnudki ma välja ei loodust ega kirikuid, vaid just seda, mida sealsed inimesed iga päev teevad," rääkis Haav.

Mihkel Vaher pole aga lasknud loodusel oma tahtmist peale suruda ning on enda poolt tehtud fotosid natuke täiendanud. Näiteks on ta maalilisele järvele lisanud pilvi täis taeva. Miks?

"Pilvi siis lihtsalt polnud. Oli ainult paljas taevas. Kom- positsiooni mõttes oli aga hea, kui oleksid pilved. Ja need pilved pole tegelikult Peipsimaa pilved, vaid Kuremaa omad. Tegelikult ma polegi selline mees, kes pildistab lihtsalt pilte nii nagu nad on. Ma tahan lisada juurde kunstilisi elemente," avas Vaher oma piltide tausta.

Väino Valdmann on suutnud seevastu oma fotodega teada anda sellest, kuivõrd kiiresti looduses kõik muutub. Alles oli taevas ähvardav äikesepilv, kui juba mõne minuti jooksul lööb samasse kohta särama hoopiski vikerkaar. Ta näitab, kuidas lausa sekundite jooksul suudab päike muuta maastikul värve ja taevas vormida pilvede kujusid. Valdmanni fotod on elavaks tõestuseks sellest, et suuremat kunstnikku, kui on loodus, ilmas teist tegelikult polegi.

"Siin olevad pildid on mul tehtud iseenesest umbes kahe korra pildistamisega. Siin on Kallastet ja Kasepää küla. Kui paar aastat tagasi augustis oli Peipsi ääres kalapäev, siis sai sealt kohe mitmeid pilte. Kaks kolmandikku siit fotodest ongi ühel ja samal päeval pildistatud, kuid seda erinevatel aegadel. Kui aga fotosid vaadata, siis tundub nagu oleks need tehtud just erinevatel aegadel. Tegelikult on need pildistatud ühel õhtul ja kõigest paari tunni jooksul. On ju huvitav? Lausa uskumatu, kui palju looduses lühikese ajaga muutub. Näib, nagu oleks käidud seal ringi mitu aastat ja muudkui klõpsitud," tutvustas ta oma väljapaneku osa.

MTÜ Piltijate näitus jääb raamatukogus avatuks kuu lõpuni, pärast mida seavad mehed sammud Mustvee poole.

"Mina olen üksi oma osaga käinud palju ringi. Ja seda juba enne aega, kui me MTÜ lõime," andis Haav teada. Teisedki fotokunstnikud tunnistasid, et ka nemad on personaalnäitustega mööda Eestit ringi rännanud ning aeg-ajalt ka ühiselt üles astunud. Nagu nüüd näiteks Põltsamaal või mõni aeg tagasi Jõgeval. Kui seekord võeti teemaks Peipsi äärne olustik, siis tulevikus mõlgub neil meelel teisigi põnevaid teemasid. Milliseid, sellest nad rääkida veel ei taha. Ja nii ei jäägi meil, vaatajail muud üle, kui oodata ning olla valmis uuteks ja meeldivateks üllatusteks.