« Tagasi

Täna algavad raamatukogupäevad

Riina Mägi  Vooremaa(2011), 20. okt. nr. 120, lk. 6.

Täna algavad traditsioonilised üle-eestilised raamatukogupäevad. Jõgevamaa ja  teistegi maakondade raamatusõprade jaoks tähendavad need kümmet päeva, mil on tavalisest veelgi enam põhjust raamatukogus käia, sest näitusi, kohtumisi ja muid ettevõtmisi jätkub igale maitsele.

Raamatukogupäevade üleriigiline avaüritus toimub täna Paide kultuurikeskuses ja sellel on oodata ka kultuuriminister Rein Langi ettekannet.

"Ootame seda suure huviga, sest valitsus pole oma poliitikat raamatukogude suhtes just kuigi palju avalikustanud," ütles Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel.

Jõgeva maakonna raamatukogutöötajatel on avaüritusel täita tähtis roll: nendel tuleb läbi viia traditsiooniline mälumäng.

''Kui varem langes küsimuste koostamine eelmisel aastal mälumängu võitnud võistkonna õlule, siis kahel viimasel aastal on mälumängu läbiviija selgitatud loosimise teel," ütles Rutt Rimmel. "Leidsime, et mälumäng on hea võimalus oma maakonda tutvustada, ning panime küsimuste hulka terve rea selliseid, mis puudutavad kirjanduse, eriti kaasaegse kirjanduse seoseid Jõgevamaaga. Ja neid seoseid on päris palju. Pole hullu, kui mõne küsimuse peale n-ö nulliring tuleb: mälumängu mängimise eesmärgiks polegi ju võimalikult rohkem punkte saada, vaid uusi teadmisi koguda. Paneme omalt poolt eripreemiaks välja ka paar eksemplari koguteost „Jõgevamaa"  ja paar komplekti meie maakonna teemalist mälumängu.

Paides ei ole täna siiski kõik raamatukogutöötajad. Need, kes kodumail, korraldavad enamasti ettelugemispäeva. Seegi on üleriigiline ettevõtmine ning tänavu on soovituslikuks teemaks kohamuistendid. Ent paljudes raamatukogudes loetakse ka Olivia Saare loomingut: tuntud lastekirjanikul ja luuletajal oli üleeile 80. sünnipäev.

"Ettelugemispäeva võib igaüks ka kodus korraldada. Selle päeva eesmärk ongi ju lähendada inimesi, pereliikmeid ja eri põlvkondade esindajaid üksteisele," ütles Rutt Rimmel.

RIKSWEBiga tuttavaks

23. oktoober on kuulutatud eesti raamatu päevaks. Sellele pühendatud sündmusi toimub küll mitme päeva jooksul: kus pannakse üles näitus, kus kohtutakse kirjanikuga. 25. oktoobril on raamatukogudes aga infokirjaoskusepäev.

"Raamatukogude info- ja kataloogisüsteemi RIKSWEB õpetatakse maakonna raamatukogudes kasutama kogu aeg, ent infokirjaoskuse päeval tehakse seda lihtsalt intensiivsemalt," ütles maakonna keskraamatukogu peaspetsialist Siiri Õunap. "Nii mõnessegi raamatukogusse tullakse RIKSWEBi kasutajakoolitust saama lausa gruppide kaupa. Keskraamatukogus, Siimusti, Aidu, Laiuse ja Puurmani raamatukogus korraldatakse infootsingu võistlus, et saada teada, kui palju õppuritele õpitust meelde jäi."

Rutt Rimmeli sõnul kiirustasidki maakonna raamatukogud elektroonilisele kataloogile üleminekuga selleks, et lugejad saaksid raamatukogu teenuseid hoopis teisel tasemel kasutama hakata. RIKSWEBi kasutusvõimaluste tutvustamiseks üllitas maakonna keskraamatukogu hiljuti ka selle teemalise voldiku.

26. oktoobril saavad maakonna eri paikade tuntud inimesed taas raamatukogutöötaja rolli proovida.

"2007. aastal käivitunud projektis "Tuntud inimesed raamatukogus" lööb tänavu kaasa volikogu esimehi, vallaametnikke, koolidirektoreid, õpetajaid, ajakiIjanikke, arste, velskreid, külaseltside juhte ja teisi huvitavaid inimesi. Palamuse raamatukogus võib kohata koguni Elmari raadio saatejuhti Lauri Hermanni," ütles Siiri Õunap. "Enamasti hakkavad nad raamatuid laenutama, ent kätt saavad nad proovida ka raamatute parandamisel, õigele kohale tagasi panemisel ning muudel töödel, ent vastavad ka lugejate küsimustele. Neid võiks senisest julgemini küsida."

Tuur tuleb hiljem

Kirjanduslikke kohtumisi toimub raamatukogupäevade ajal päris rohkesti. Keskraamatukogus avatakse näiteks kirjanduslik salong, kus külaliseks Eesti Naise peatoimetaja, luuletaja ja romaanikirjanik Aita Kivi, Lustiveres kohtutakse kiIjanik Heiki Vilepiga, Tabiveres lastekirjanik Siiri LaidIaga, Siimustis ulme- ja lastekirjaniku Veiko Belialsiga jne. Üle-eestiline tuur "Eesti kirjanikud Eesti raamatukogudes" jõuab Jõgevamaale aga alles pärast raamatukogupäevade lõppu, täpsemalt 2. novembril, mil Palamuse ja Jõgeva raamatukogus saab vestelda Berk Vaheri,  Valdur Mikita ja Urmas Vadiga.

Põnevamatest ettevõtmistest võib mainida veel Põltsamaal tegutsevas maakonna keskraamatukogus 24.-27. oktoobrini toimuvat kasutatud raamatute laata ja Siimusti raamatukogus 27. oktoobril toimuvat raamatuparandamise õpituba. Raamatukogupäevade tervik kava leiab Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu koduleheIt.

Raamatukogupäevade traditsiooniline lõpuüritus, maaraamatukoguhoidja päev leiab aset 28. oktoobril Rakvere lähedal Sõmerul. Kui varem pälvisid sellel sündmusel tunnustuse kõigi maakondade parimad maaraamatukoguhoidjad, siis tänavu selgitatakse välja kogu Eesti peale üks parim. Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu on esitanud omalt poolt parima maaraamatukoguhoidja kandidaadiks Siimusti raamatukogujuhataja Tiina Mihhailovi, ent kandidaate võisid esitada kõik: nii teised raamatukogud kui ka üksikisikud.

"Esitasime üleriigilisele konkursile meie meelest vägagi konkurentsivõimelise kandidaadi, aga kes parimaks tunnistatakse, selgub 28. oktoobril," ütles Rutt Rimmel.

Tema sõnul toimub maakonna raamatukogus üritusi aasta ringi, ent raamatukogupäevade aegne tihe programm paneb avalikkuse raamatukogudest rohkem rääkima ning tuletab meelde, et raamatukogu on väga tähtis koht nii maa- kui linnainimese jaoks.