« Tagasi

Raamatukogupäevad tulevad mitmekesised

Helve Tamm  Vali Uudised(2011), 19. okt, nr. 81, lk. 1.

Selle nädala neljapäevast kuni järgmise pühapäevani toimuvad üle Eesti iga-aastased raamatukogupäevad, seekord deviisi all "Kohtume raamatukogus!". Ka Jõgeva maakonna keskraamatukogu on selleks puhuks kavandanud mitmesuguseid huvitavaid üritusi nii suurtele kui ka väikestele.

Raamatukogupäevade avaüritus toimub tänavu Paide kuItuurikeskuses ning sealses kavas on ka meie raamatukogu töötajail oma tähtis osa. Nimelt on nende õlul pärast loenguid korraldada sisutihe mälumäng.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel märkis, et mälumängu korraldamise ülesanne võideti enda kätte loosimise teel. Ja kuna meie maakonna raamatukogu võistkond on mitmeid kordi esinenud vägagi edukalt, võites mitmeid kordi auhinnalisi kohti, otsustati seekord ise mitte võistelda, vaid pühenduda ennekõike mängu organiseerimisele.

Raamatukogu peaspetsialist Siiri Õunap tutvustas, et raamatukogupäevad on suur, üle-eestiline ettevõtmine, mis seob kõiki raamatukogusid ja sealseid töötajaid. Kui algavad need Paides, siis lõppevad Sõmerus XI maaraamatukoguhoidja päevaga.

"Need on päevad, mis seovad meid ning annavad meile uusi ideid, et saaksime taas edasi minna. Nii et, lisaks sellele, et lugejatele on üritusi, on neid ka raamatukoguhoidjatele ," rääkis ta.

Uusi ideid, mis aitaksid raamatukogude tööd mitmekesistada ning teha külastajaile huvitavaks, on aga tõesti vaja, sest teisenevas ja muutuvas ühiskonnas ei tohi ka raamatukogud n-ö ajale jalgu jääda. Sestap püütaksegi leida kõikvõimalikke nippe, kuidas raamatukogud säilitaks oma vaimukantsi staatust, ise sealjuures halvamaiguliselt kommertslikuks muutumata.

Rutt Rimmel tunnistaski, et praeguseks on raamatukogude tähendus kujunenud hoopis teiseks kui kunagi varem. Kui varem rõhuti mõttele ja eesmärgile, et ükski külastaja ei lahkuks raamatukogust ilma raamatuta, siis praegu taoline idee enam ei toimi.

"Nüüd on eesmärgiks, et "tule!", lihtsalt tule raamatukogusse," tõdes Rimmel.

Siiski näib, et maakonna keskraamatukogu on nimetatud muutuste keerises leidnud endale pidepunktid, mille abil on suudetud jätkuvalt jääda kohaks, kuhu tahad minna. Väga põnevad on salongiõhtud, koolitused või muud üritused täiskasvanuile ja lasteosakonnas koolinoortele ning lisaks saab näha huvitavaid väljapanekuid. Ilmtingimata tuleb siia lisada, et suur osa raamatukogu võlust on sealsete töötajate "süü", sest just nemad loovad kohale meeldiva ja vaimse õhustiku, mida tahad ikka ja taas hingama minna. Aga rääkides veel raamatukogupäevadest, siis 27. oktoobril on kavas salongiõhtu ajakirja Eesti Naine toimetaja Aita Kiviga ning 26. oktoobril võib traditsiooniliselt leti taga laenutaja tööd tegemas näha siinse kandi tuntud inimesi.

"Raamatukogu päevade ajal on meil neljal päeval suur laat, loetud raamatute laat. See on 24. kuni 27. oktoobrini. Sinna tulevad kasutatud raamatute kõrvale müüki ka mõned nn kasutamata raamatud. Raamatute hind algab 10 sendist. Väga palju on 20-30-sendiseid raamatuid. See laat on ka üks traditsiooniline üritus, kuid tuleks öelda, et üks viimaseid, sest ettevõtmine on oma aja ära elanud. Iga asi ju ammendub. Seetõttu tahaksimegi võimalikult palju raamatuid ära müüa," tutvustas Rimrnel.

Lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa andis omalt poolt teada, et kuigi kõnealustel päevadel on koolides just vaheaeg, ei istu nad seetõttu sugugi käed rüpes. Näiteks oma ruumidesse pannakse üles raamatunäitus "Raamatujuubelid", tuleb rändnäitus "Raamat Heljo Männile", mis on väljapanek raamatutest, mille lapsed meisterdasid lastekirjanikule tema juubeliks (seal on ka Põltsamaalt lasteaed Mari laste töid) ning 20. oktoobril korraldatakse seal üleriigiline ettelugemispäev.

"Ettelugemispäevajuttu tulevad kuulama Mari lasteaia lapsed ja Põltsamaa ühisgümnaasiumi 1.a ja 1b klassi õpilased," rääkis Orgmaa.

Peale selle meisterdatakse jätkuvalt raamatukoisid, neist osa on juba praegu seinal vaatamiseks ning koolivaheajast tingitult töötab lasteraamatukogus tuntud inimesena 31. oktoobril Põltsamaa kiriku organist Ülle Noormägi.

Raamatukogu töötajate sõnul on saabuvad päevad sündmusterohked ning kindlasti on lugejail leida sealt endale midagi uut ja huvitavat.