Voldemar Lemmiku 100. sünnipäev tõi Põltsamaale palju rahvast
Ülle Lätte Vooremaa(2011), 10. veebruar, nr. 17, lk. 6.
Põltsamaal tähistati muusikust suurkuju Voldemar Lemmiku 100. sünniaastapäeva. Pidulik sündmus algas Lemmiku kunagise kodumaja juures meenutusminutitega ja lõppes kultuurikeskuses kontserdiga täissaalile. Suursündmuse peaorganiseerijaiks olid Põltsamaa muusikakooI, linnavalitsus ja kultuurikeskus.
Ehkki trompetist ja dirigent Voldemar Lemmik on sündinud 1911. aastal Pihkva kubermangus Dnos, on ta palju aastaid elanud Põltsamaal ja hoidnud alal siinse kultuuri järjepidevust.
Põltsamaa laste muusikakooli asutajat ja võimekat dirigenti oli tema kunagise kodumaja juurde Roheline tänav 3 tulnud meenutama suur rahvahulk. Mängis kohalik puhkpilliorkester ja peeti kõnesid. Tallinnast oli kohale sõitnud ka Voldemar Lemmiku tütar Mari Lemmik koos oma tütre ja lastelastega. Pidulikuks sündmuseks oli Roheline 3 eramu praegune elanik Jüri Männiksaar katnud külaliste vastuvõtuks õues pisikese suupistelaua, pakkus kuuma teed ja veini.
Kontsert meenutustega
Väravapostidel põlesid küünlad. Pärast mälestustseremooniat mindi edasi raamatukokku, kus avati näitus, mis heidab valgust Voldemar Lemmiku aastakümnete pikkusele muusikutegevusele.
Põltsamaa muusikakooli õpetaja ja puhkpilliorkestrite juhataja Urmas Mägi ütles, et Lemmiku juubelipidustustele hakati mõtlema juba aasta eest, kevadel valisid nad koos kooli puhkpilliosakonnajuhataja Eino Greorgiga välja palad, mida juubelipäeval mängiti.
"Meie muusikavaliku pool oli küllaltki akadeemiline. Võtsime aluseks seose juubilari ja üldlaulupidude vahel. Kuna Lemmik oli kolmel üldlaulupeol puhkpilliorkestrite dirigent ja neljandal audirigent, siis me tegime valiku nendel laulupidudel kavas olnud lugude seast, mida ta dirigeeris," rääkis Mägi.
Pani aluse Põltsamaa muusikakoolile
Põltsamaa muusikakooli juhataja Anne Kaus kinnitas, et tõepoolest, aasta enne Lemmiku sünniaastapäeva pandi korraldajate poolt juba märk maha, et sündmusega tuleb tegelema hakata. Augusti lõpus kogunesid linnavalitsusse esimeseks nõupidamiseks kõikide nende asutuste esindajad, kus Voldemar Lemmik oli kunagi oma tööd teinud. Lemmik oli Põltsamaal tegutsenud puhkpilliorkestrite juhendajana. Tema oli ka see mees, kes asutas linna laste muusikakooli, mille järel teda ennast selle kooli direktoriks määrati.
Lühikest aega oli muusikamees töötanud ka linnavalitsuse arveametnikuna. Muusikakooli direktori ja puhkpilliõpetajana alustas ta tööd 1959. aasta sügisel ja tegi seda pensionile minekuni aastal 1971.
Mees kolis hiljem Tallinna, kuid side Põltsamaaga jäi. "Lemmik juhendas siin ansambleid ja orkestreid veel mitmeid aastaid. Päris viimased eluaastad, kui ta suhkruhaiguse tagajärjel pimedaks jäi, veetis muusikamees Kivi-Vigala hooldekodus. Külastasime teda seal koos linnavalitsuse ametnikega viimasel sünnipäeval 1999. aasta veebruaris. Vaatamata nägemise kaotusele oli ta endiselt väga hea suhtleja, väga hea mäluga, väga aktiivne ja humoorikas inimene. Mul on väga hea meel, et Eesti Kultuurkapital toetas teda viimastel eluaastatel stipendiumiga," rääkis Anne Kaus.
Voldemar Lemmikul on kolm lapselapselast
Rohelise tänava maja on Voldemar Lemmiku ehitatud. Anne Kausi sõnul oli maja tal endal väga südame küljes ja on nüüd tema järglastelgi. Voldemar Lemmiku tütar Mari ütles, et kuigi isa puhkab oma perekonna keskel Metsakalmistul, jäid tema hing ja süda Põltsamaale. Tütar meenutas, kuidas ta lapsena selles majas elas.
"Lõpetasin siin keskkooli ja läksin 20-aastasena Põltsamaalt ära. Olen kogu oma elu olnud muusikaõpetaja. Nüüd olen pensionär ja kasvatan lapselapsi. Mul on kolm lapselast, väimees on soomlane, seetõttu on meil kakskeelne pere. Lapsed õpivad Tallinnas soome koolis. Natuke tegelesid ka muusikaga, kuid põhiliselt siiski spordiga," rääkis Mari Lemmik, kes ise on õppinud Tallinna konservatooriumis dirigeerimist. Ta on töötanud Põltsamaa muusikakoolis pikemat aega üldklaveri õpetajana ja lahkus Põltsamaalt 1969. aastal.
Ilus kingitus põltsamaalastele
"Mul on eriti hea meel, et kõik muusikainimesed, kes olid Voldemar Lemmikuga seotud, pidasid tema 100. sünniaastapäeva väga tähtsaks ning leidsid oma tegemiste kõrvalt aega siia tulla," rääkis Anne Kaus. Tema sõnul tegi Mari Lemmik Põltsamaa muusikakoolile ja kultuurikeskusele ka väga ilusa kingituse.
"Oleme juba jõudnud Mari toodud fotomaterjali vaadata. Enamik sellest puudutab muusikakooli algusaegade tegemisi ja kontserte. Kultuurikeskusele kingitud materjalid sisaldavad ka pisut fotosid ja rohkem noote."
Kaus tundis rõõmu, et pidustustele tuli kohale ka väga hõivatud muusik Hannes Altrov, kes mängib ka ERSOs ja on kontsertidega seotud. Temaga tuli kaasa ka Eile Fuchs (endine Randmäe), kes mängib Vanemuises fagotti. Väga tore oli, et nad meie kontserdi ajal ka orkestrisse mängima läksid.
"Nemad on Voldemar Lemmiku kunagised õpilased, praegu tegevmuusikud. See andis üritusele kaalu. Väga tore oli kuulata ka neid inimesi, kes olid nõus muusikapalade vahel Lemmikut meenutama," lisas Kaus.
Voldemar Lemmik
*Elas aastatel 1911- 1999
*Suunati 1934. aasta 1. aprillil Tallinna Konservatooriumist Põltsamaale seltskondlike puhkpilliorkestrite juhiks
*Lisaks dirigenditööle oli alates 1935. aastast Põltsamaa linnavalitsuse raamatupidaja
*Alates 1943. aastast Põltsamaa Ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja
*Väga oluline samm tema tegevuses oli muusikakooli asutamine 1959. aasta 1. augustil
*Lemmik määrati muusikakooli direktoriks
*Voldemar Lemmiku õpilasi võib leida üle kogu Eesti mitmetest orkestritest