« Tagasi

"Minu pere" ja muud lõputööd

Riina Mägi Vooremaa(2007), 17. märts, nr. 31, lk. 4.

 

Põltsamaal tegutsevas Jõgeva maakonna keskraamatukogus saab 28. märtsini näha Põltsamaa kunstikooli täiskasvanute kursuse teise lennu lõputöid. Näitus kannab pealkirja „Üks teine lend". 

Kuut lõputööd võib vaadata kui asju iseeneses, võib vaadata aga ka kui huvitavat kooslust. Ja kindlasti võib vaadata neid kui kokkuvõtteid viieaastasest stuudiumist. Kuuldavasti tekitas võimalus, et lõputöid sellest vaatevinklist kaema hakatakse, mõnes lõpetajas ka lisapingeid: tuli ju tõestada nii endale kui ka teistele, et viis aastat polnud niisama aega ja raha raisatud.

Kunstikooli lõputööde vaatamine on tavaliselt natuke lihtsam (aga seejuures võib-olla ka igavam) kui tavalise näituse vaatamine, sest „pudi" on juba valmis tehtud ja sul pole vaja muud kui see alla neelata. See tähendab, et iga taiese kõrval on seletuskiri, kust saab lugeda, miks autor just niisuguse töö maalis ja mida selle juures mõtles.

Antud juhul saame näiteks teada, et Ines Kuuse kaheosaline maal „Väljaütlemised" on valminud Jackson Pollocki „leiutatud" action painting'u ehk tegevusmaali põhimõttel ning et autor püüdis värvilaike krunditud papile pritsides tekitada mustri, mis väljendaks argi- ja pidupäevade, kohustuste ja loobumiste rütme.

Tiina Aas sai inspiratsiooni teisest kunstiklassikust — Gustav Klimtist. Ning maalis samuti kaheosalise, dekoratiivsetel mustritel põhineva töö. Üks töö on teise, rõõmsavärvilise udusem ja pastelsem koopia. Päris huvitav lahendus.

Kannapöörded

Marian Rõugu „Kannapööre" on samuti kaheosaline ning mõtiskleb selle üle, kuivõrd inimene on võimeline elus kannapöördeid tegema (näiteks suitsetamise maha jätma) ning andma endale sellega uusi võimalusi tühjaks jooksnud liivakell teistpidi keerata. Ühelt pildilt leiame inimese kopsu ja suitsupaki, teiselt, hiljuti lahkunud dr Luule Loigule pühendatud pildilt liivakella.

Eve Samberki lõputöö kujutab tema täiskasvanud lapsi nende peredega. Pildiltki paistab, et lapsed ja lapselapsed on tema jaoks tõesti tähtsad. Inimfiguuride ja nägude maalimise keerukuse aitas ületada tänapäeva tehnika: juhendaja Viive Väljaots soovitas nimelt kasutada perekonnafoto hiigelmõõtmetes väljatrükki ning seda siis maalingutega täiendada. Nii Eve Samberk ka tegi ning sai päris vahva tulemuse. Rahvariidemustrit meenutav triiburiba pildi allääres väljendab pere eestimeelsust.

Inga Võsari „Mööduv lapsepõlv" kujutab ema ja last, kes muust maailmast justkui klaaskupliga eraldatud. Siingi pole nuputada vaja: autor on väljendanud pildil kahjutunnet selle üle, et laps suuremaks sirgudes temast tasapisi kaugenema hakkab.

Mailiis Laur esineb natüürmordiga, mis tähistab uuel tasandil algusesse naasmist. Kunstiõpingud algavad nimelt enamasti natüürmortide maalimisega. Mailiis alustas aga möödunud sügisel, st veel enne Põltsamaa kunstikooli täiskasvanute kursuse lõpetamist õpinguid Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Nii et nüüd maalib ta jälle natüürmorte, ent usub, et teistmoodi kui viis aastat tagasi.

Vanusest olenemata

Täiskasvanute kursuse kuue lõpetanu hulgas on kaks pensionäri.

"Meie kogemus näitab küll, et inimene on arenemisvõimeline igas eas," ütles Põltsamaa kunstikooli õpetaja Viive Väljaots. "Oluline on vaid, et tal oleks õppimistahe, piisavalt vaba aega ning vaimseid väärtusi hindav hingelaad."

"Tänapäeval on kasutada niivõrd head metoodikad, et näiteks joonistama võib õpetada praktiliselt igaühe," lisas kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja. "Viis aastat kunstikoolis peaksid andma inimesele nii hea tehnilise pagasi, et ta võib vabalt kujutada seda, mida tahab. Edasine on juba igaühe enda teha."

Vaatamisoskus areneb kunstiõpingute käigus samuti. Ethel Hakkaja sõnul kurtnud üks õppuritest koguni, et see oskus on liiga heaks läinud: silma jäävad ka puudused, mida näha ei tahaks.

Möödunud sügisel võeti Põltsamaa kunstikooli üle mitme aasta vastu uus täiskasvanute kursus.

"Teise lennu lõputööd on esmakursuslastele heaks orientiiriks," ütles Viive Väljaots. "Pärast nende näituse ülevaatamist hakkasid esmakursuslased kohe palju innukamat tööle."