« Tagasi

Põltsamaal on nüüd uus ja kaasaegne "raamatukapp"

Toomas Reinpõld  Vali Uudised(2004), 22. juuni, nr. 48, lk. 1.

 

Eelmine reede oli Põltsamaa linna jaoks tähtis päev- avati pikki aastaid jutuks olnud juurdeehitus. Selle piduliku hetke tunnistajateks olid paljud raamatusõbrad, kelle hulgas nii raamatukogude töötajad, omavalitsusjuhid, riigikogu esindajad, maavanem jpt. Lilli, tervitussõnu ja sooje käepigistusi jätkus sel pidulikul päeval kõigile raamatukogu töötajatele.

"Täna on minu elu õnnepäev," olid Põltsamaa raamatukogu juhataja Vaike Oro esimesed sõnad nii kaua oodatud päeval raamatukogu juurdeehituse pidulikul avamistseremoonial. Kulus pool aastat, et Vaike Oro suur unistus lõpuks täituks. Aga valmis ta on ja nüüdseks ka külastajatele avatud.

Inetuimast kõige ilusamaks

80 aastat tagasi lugemisringina oma tegevust alustanud raamatukogust sai hiljem linna raamatukogu. Viimased viisteist aastat kannab see aga Jõgevamaa Keskraamatukogu nimetust.

Vaike Oro meenutas, et 1963. aastal kui praeguse raamatukogu vanasse majja sisse koliti, peeti seda Eesti ilusaimaks raamatukoguks. Seda käisid vaatamas ka mitmed toonased kultuuriministrid. "Enne juurdeehituse valmimist oli Põltsamaal kõige väiksemja inetum raamatukogu," sõnas Vaike Oro. "Nüüd, pool aastat hiljem, võib Põltsamaa taas uhkustada uue näo ja laienenud ruumidega raamatukoguhoonega."

Maavanem Margus Oro avaldas head meelt selle üle, et saab maavanema ameti lõpetada sellise tähtsa avamistseremoonial osalemisega. "Tänasel avamispeol on hoopis sügavam sisu. See on ehitus, millel on olemas ka väärtusja sisu. Teadupärast kestavad raamatud oluliselt kauem kui inimesed," toonitas maavanem raamatukogujuurdeehituse valmimise tähtsust.

Mitte ainult raamatute laenutamise koht

Kultuuriminister Urmas Paet õnnitles kõiki raamatukogu töötajaid ja avaldas lootust, et uus kaunis hoone toob juurde ka uusi lugejaid: "Raamatukogudel on üleminekuühiskonnas, kus me ikka veel oleme, tähtis roll informatsiooni vahendajana, kaunitest kunstidest osasaamise võimaldajana ja sotsiaalse ning kultuurilise elu keskusena. Raamatukogu peaks olema paik mitte ainult raamatute laenutamiseks, vaid selle hoone seinte vahel võiksid inimesed teha tutvust ka teiste kaunite kunstidega," oli ministri soov siinse raamatukogu töötajatele ja lugejatele.

Suures osa Eesti riigi abiga

Maja, mille juurdeehituse avamine reedel teoks sai, on oma seltsiliseks tegevuseks ehitanud hoopiski siinsed põllumehed. Aga ka siis sooviti hoones anda inimestele raamatutarkust ja jagada teadmisi. Hoone on näinud ka kurvemaid päevi, mil see sõjale jalgu jäädes varemetesse jäi. Reedel aga seisti taas kauni hoone ees, mille vana osa oli saanud uue ilme ja kus juurde ehitatud uus osa vanaga kenasti kokku on sobitatud. Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots tänas Eesti riigi esindajaid, kes hoone ehitusest suurema osa ehituskuludest katsid, aga ka kõiki neid inimesi, kelle initsiatiivilja kaasabil see hoone juurdeehituse ja uue ilme sai.

Alguses tundus, et arhitekt on mööda pannud

Ehitustöid teostanud AS Rake projektijuhi Andres Teppani sõnul sujusid ehitustööd ladusalt ja suuremaid apsakaid ette ei tulnud. Kõik muutused, mis tööde käigus ette tulid, said tellija ja ehitaja vahel kooskõlastatud ning ka finantsiliselt kaetud.

"Mulle tundus alguses, et uus ja vana hoone ei sobi omavahel hästi kokku," meenutab Teppan juurdeehituse saamislugu. Nüüd, mil ehitus valmis, jääb ta tulemusega rahule ja arvab: "Arhitekt on uue ning vana hoone ühendamisel päris huvitava lahenduse leidnud.

Fassaadi värv on siinkandis ka pisut uuenduslik ja ehmatavgi. Nii eriline, et algul polnud sellega rahul ka raamatukogu juhataja Vaike Oro. Lõpuksjõuti kokkuleppele ja nüüd enam nurisemiseks põhjust pole.

Ruumi on nüüd poole rohkem

Kui seni oli raamatukoguhoonel pinda ca 320 m2, siis juurdeehituse näol saadi teist niipalju lisaks. Lisandunud on avarad lasteraamatukogu ruumid, lisaks seminariruum ning töökabinetid raamatukogu töötajaile. Lugejate käsutuses on ka tualettruumid, eraldatud osa on avatud internetipunktil.

Siseruumide värvilahenduse tegid raamatukogu töötajad ise. Ise tehtud, hästi tehtud - kehtib siingi vanasõna.

Enne kui uues kuues raamatukoguhoone uksel linti lõigati, õnnistas uut maja EELK Põltsamaa koguduse õpetaja Arho Tuhkru.

Olgu heade soovidega avatud majas alati heatujulised teenindajad ja rohkesti uusi lugejaid.