« Tagasi

Järjekordsed raamatukogupäevad kõigile

Reet Kukk  Vooremaa(2002, 19. oktoober, nr. 120, lk. 4.

 

Kätte on jõudnud suur sügis. Suvel kogutud energia jõul alustame nn uut hooaega. Kätte jõuavad ka igaaastased 20. 30. oktoobrini toimuvad raamatukogupäevad, mille juhtmõtteks on tänavu "Lugemine lubatud". 

Raamatukogupäevade ideeks on tõmmata raamatukogutöötajatele ning nende probleemidele avalikkuse laiemat tähelepanu. 

Tänavuse aasta raamatukogupäevade üks eesmärke on juhtida tähelepanu vajadusele avardada laste lugemisvõimalusi ja lugemisvara. Et kasvada teadlikuks kodanikuks, peab iga inimene saama küllaldaselt informatsiooni. Kui see põhitingimus jääb täitmata, on tulemuseks kirjaoskamatusega võrdne seis - inimene lihtsalt ei valda oma õigusi ja kohustusi. Lugemine peab demokraatlikus riigis mitte üksnes lubatud, vaid ka soositud ning kättesaadav olema igale kodanikule, eeskätt lastele. 

Hea võimalus raamatukogutöötajal oma noore, aga miks ka mitte veidi vanema lugejaga kohtuda on 20. oktoobril üleriigilisel ettelugemise päeval "Lugemine lubatud". Enamikes meie maakonna raamatukogudes on ettelugemispäev esmaspäeval, 21. oktoobril. Sellel päeval on ka raamatukogupäevade avamine Eesti Rahvusraamatukogus. Avaürituse kandvaks osaks on lastekirjanduse viktoriin, kus meie maakonda esindavad Rutt Rimmel ja Ene Karu maakonna keskraamatukogust ning Jaana Koppel Jõgeva linnaraamatukogust. 

Möödunud aastal kogus populaarsust Eesti raamatu päev 23. oktoober. Eesti raamatu päeva idee peaks kõlama sama mõjusalt nagu Eesti raamatu aasta mõttedki. See päev ongi hiljuti lõppenud raamatuaasta traditsioonide ja mõtete edasikandja, meie identiteedi ja eneseteadvuse kinnistaja. Eesti raamat oli, on ja jääb üheks meie ülimaks kultuuriväärtuseks. Nimetan siinkohal ainult mõned sellel päeval toimuvad üritused maakonnas. Adavere raamatukogus korraldatakse kirjandusõhtu, Maarja raamatukogus kohtumine Berit Selbergiga. Jõgeva linnaraamatukogu kutsub 23. oktoobril kell 17 osa saama muusikalisest luulepõimikust eesti mõtteluule ainetel. 

Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu ootab 24. oktoobril kõiki Põltsamaa kiriklasse mõtisklema koos Malle Pärnaga inimlikkuse ja eetika üle. 25. oktoobril kell 9.30 toimub Laiuse kultuurikeskuses ajaloo ja kirjanduskonverents "400 aastat Poola võimu ja vaimu". Ürituse avab Poola Vabariigi suursaadik Wojciech Wroblewski. Ettekanded esitavad Helmut Piirimäe, Sulev Vahtre, Raimo Pullat, Toomas Haug, Hendrik Lindepuu. 

28. oktoobril toimub Tallinnas üks raamatukogupäevade olulisemaid sündmusi. Eesti Lastekirjanduse Teabekeskus kutsub konverentsile "Kas sunnitud armastus?", kus räägitakse põhikooli õpilaste lugemisest. 

Meie maakonnas kulmineeruvad raamatukogupäevad 30. oktoobril II maaraamatukoguhoidja päevaga Jõgeva kultuurikeskuses. Maaraamatukoguhoidja päev on ühtlasi raamatukogupäevade pidulikuks lõpuürituseks kogu Eestis. Sellel päeval austatakse paremaid raamatukoguhoidjaid, aga juttu tuleb ka raamatukogunduses väga olulistest probleemidest - riigi kultuuripoliitikast, maaraamatukoguhoidjate töö tasustamisest, kohaliku omavalitsuse ja raamatukoguhoidja vahelistest töösuhetest jm. 

Soovin kõigile raamatukogutöötajatele raamatukogupäevadeks palju jõudu ja head tahet. Kõigile lugejatele aga meeldivaid elamusi raamatukogu(de)s.