« Tagasi

Põltsamaa kirjandusklubis jagati lugemissoovitusi

Taavi Kelder  Põltsamaa Teataja (2019,) 18. oktoober, nr. 50, lk. 3.

Esmaspäeval, 14. oktoobril toimus Põltsamaa raamatukogu juures tegutseva kirjandusklubi selle sügise esimene kokkusaamine, kus lisaks lugemissoovituste andmisele räägiti ka uue hooaja plaanidest - klubil on muuhulgas plaanis võtta ette üks kirjanduslik väljasõit Tallinna vanalinna.

Kirjandusklubi eestvedaja, eesti keele ja kirjanduse õpetajana töötanud Helle Rümmel kõneles, et Põltsamaa kirjandusklubil on sellel hooajal programmis Indrek Hargla kirjutatud apteeker Melchiori lugude sari.

„Indrek Harglalt on ilmunud terve hulk romaane, mis räägivad 15. sajandi lõpu Tallinna raeapteegi eelkäimise loost. Tegu on ka väga tuntud ulmekirjanikuga, kuid Hargla ajaloolised romaanid on samuti väga köitvad - soovitan kõigile," lausus Helle Rümmel.

Ta lisas, et apteeker Melchiori lugude näol on tegu põneva raamatusarjaga just seetõttu, et sari heidab valgust keskaegse Tallinna elule ja olustikule. Kirjandusklubi edasistel kokkusaamistel ongi plaanis apteeker Melchiori lugude üle veidi arutleda ning võtta ette ka üks reis Tallinna vanalinna, et kohapeal, giidi saatel, raamatute tegevuskohad oma silmaga üle vaadata. Oma silm on kuningas!

Samas on kirjandusklubil plaanis kutsuda kohale ka mõned külalisesinejad, teiste hulgas näiteks Mare Kõiva (snd 1954) - Põltsamaal sündinud tuntud folklorist, kes töötab Eesti kirjandusmuuseumis.

Põltsamaa raamatukogu direktor Rutt Rimmel rääkis 11.-17. novembrini toimuvast Põhjamaade kirjanduse nädalast, mida ka Põltsamaa raamatukogu kavatseb sel aastal tähistada.

„Põhjamaade kirjanduse nädal toimub igal aastal koos kolme valitud raamatuga ning kõik valitud raamatud peegeldavad aastateemat. Tänavu on aastateemaks „Pidu Põhjalas" ning keskendutakse Skandinaavia klassikutele," kõneles Rutt Rimmel.

Põhjamaade kirjanduse nädala tarvis väljavalitud teosteks on seekord Astrid Lindgreni „Pipi Pikksukk", Jostein Gaarderi „Sofie maailm" ja Karen Blixeni „Babette`i pidusöök".

Suvelugemise pärlid

Nagu kirjandusklubi tegevuse paaril aastal tavaks kujunenud, räägiti sügisesel esimesel kokkusaamisel ka suvel loetud raamatutest, et soovitada neid teistelegi.

Helle Rümmel tõi põnevate raamatuleidudena välja kaks 2019. aastal eesti kirjanduse vallas ilmunud teost: Tiina Tammani romaani „Vana armastuskiri" ja David Vseviovi teose „Elulugu. Kaks esimest nädalat".

Rutt Rimmel soovitas kriminaalromaanide „Mirabilia" sarja.

„Tooksin välja kaks raamatut, mida ma suvel lugesin: rootsi krimikirjaniku Stina Jacksoni „Hõbedatee" ja Annika Widholmi „Pööritus"," lausus Rutt Rimmel.

Riina Holtsmeier soovitas lugeda Voldemar Õuna raamatut „Uus evangeelium". Romaan, mida pealkirja järgi võiks arvata piibliteemaga seotuks, valgustab hoopiski üht Eesti ajaloo pöördelisemat aega 20. sajandil - aastaid 1939-1941, alates baaside lepingust kuni Saksa vägede saabumiseni. See ajaperiood hõlmab teadupärast Nõukogude Liidu sõjalist sissetungi Eestisse.

„See teos kuulus nõukogude ajal keelatud kirjanduse hulka. Sündmused, mis siin toimuvad, on kõik reaalselt aset leidnud. Raamat on kirjutatud haaravalt - seda on peetud eesti kirjanduses üheks jõulisemaks selle perioodi kujutluseks," rääkis Riina Holtsmeier.

Maris Oro raamatu soovituseks oli Lauren K. Dentoni „Pelgupaik". Veel toodi lugemissoovitusena kohalviibijate poolt välja Liisi Õunapuu raamat „Le Rhino", Herman Sergo romaan „Kodusadam" ja lnga Raitari kirja pandud „Raudne Dolly - laeva hukus ei upu, sõjatules ei põle" - teos kõneleb maailma ühest suurimast laevakatastroofist pääsenud naise eluloost.