« Tagasi

Reisiklubi külastas Tallinna botaanikaaeda

Taavi Kelder  Põltsamaa Teataja (2020) 04. märts, nr. 18, lk. 5.

Laupäeval, 29. veebruaril võttis Põltsamaa reisiklubi ette väljasõidu Tallinna botaanikaaeda. Ekskursiooni botaanikaaia kasvuhoonetes juhendas troopiliste ja subtroopiliste taimede osakonna juhataja Jaan Mettik.

Enne ekskursiooni eksootiliste taimede- palmide ja kaktuste - keskele tutvusime põgusalt Tallinna botaanikaaia ajalooga.

„Tallinna botaanikaaed loodi 1961. aastal Teaduste Akadeemia Instituudina Konstantin Pätsi talu maadele. 1990ndate aastale alguses anti botaanikaaed üle Tallinna linna haldusalasse. Praegu on botaanikaaed Tallinna linna keskkonna- ja kommunaalameti allasutus koos loomaia, Kadrioru pargi ja kalmistutega. Kasvuhooned olid praeguse botaanikaia koha peal juba Konstantin Pätsi presidendiks oleku ajal. Botaanikaaia asutamisel tehti nendesse kasvuhoonetesse troopiliste taimede kollektsioon," rääkis Jaan Mettik.

Tallinna botaanikaaia eesmärgiks on uurida, kaitsta ja tutvustada taimeriigi mitmekesisust.

Botaanikaaia troopiliste ja lähistroopiliste taimede kollektsiooni kasvuhooned avati külastajatele 1971. aastal. Keskkonnauuringutega hakati Tallinna botaanikaaias tegelema 1965. aastal.

1998. aastal alustati Tallinna botaanikaaia rekonstrueerimisega - uuenenud palmimaja avati külastajatele 1999. aastal.

Ekskursioonil giid Jaan Mettiku saatel tutvusime lähemalt nii kõrbe- kui ka vihmametsade taimestikuga, nii Vahemeremaade kui ka Lõuna-Ameerika taimedega.

Tallinna botaanikaaia kasvuhoonetes on kokku üle 2400 erineva taimeliigi - alates palmidest ja lõpetades toataimedega. Jaan Mettik rääkis juurde põnevaid lugusid erinevate taimede päritolu ja nendega seotud legendide kohta.

Et päris kevad pole veel kohale jõudnud ning pealegi polnud ära jõudnud sulanud nädal tagasi ootamatult maha sadanud lumi, siis polnud veel võimalik tutvuda botaanikaaia avamaa kollektsiooniga. Avamaa ekspositsioonid haaravad enda alla umbes 22 hektarit.

Et 28. veebruarist kuni 8. märtsini on Tallinna botaanikaaias ka orhideepäevad, siis oli kõigil soovijail võimalik erinevaid orhideesorte endale kaasa osta.

Lähiajal on Tallinna botaanikaaial kavas ka suuremahulised ehitustööd, mistõttu jääb osa botaanikaaiast külastajatele suletuks. Alates 16. märtsist kuni aasta lõpuni on rekonstrueerimistöödeks suletud botaanikaaia kasvuhoonekompleksi keskosa - palmimaja.

Pärast botaanikaaia külastamist oli reisiklubi Tallinnas käigul kavas veel balleti „Tramm nimega Iha" vaatamine rahvusooperis Estonia. Tegemist on Nancy Meckleri ja Annabelle Lopez Ochoa balletiga Tennessee Williamsi samanimelise näidendi ainetel.