Raamatukogus peeti sarikapidu

Toomas Reinpõld Vali Uudised(2004), 6. veebruar, nr. 10, lk. 4.


On vana tava, et kui mõne hoone ehitamisega on sarikate püstisaamiseni jõutud, peetakse sarikapidu. Täpselt nii toimiti ka kolmapäeval Põltsamaa raamatukogu juurdeehitusel.

Ehitustööd on kulgenud igati plaanipäraselt, ehkki ilmastik mängis vahepeal vingerpussi. "Üldiselt oleme graafikus," sõnas AS Rake projektijuht Andres Teppani. Ehitajad on vahepeal avastanud, et hoone projekteerimisel on tehtud vigu. Nimelt on Teppani hinnangul projekteerijad sidunud uue osa vana osaga valesti ja juurdeehituse katus tulnuks projekti järgi vana osa katusest tunduvalt kõrgem ehitada. Seega tuli ehitajatel juurdeehituse katus projektis ettenähtust pool meetrit allapoole lasta. Seoses tehtud muudatusega ei saa aga praegu näiteks paigaldada katuse alla ventilatsiooni.

Vähemalt esialgu jääb ehitamata uue ja vana osa vahele planeeritud kaldtee. Andres Teppan arvab, et kui tekib vajadus, võib kaldtee edaspidi välja ehitada. Paraku on säilita tavad vanad välisuksed kitsamad kui ratastooli jaoks vajalik.

Ilmastikuolud enam töid ei sega

Seoses eritööde teostamisega jäädi ehitustöödega väheke graafikust maha. Katuse katmine kilega jäi algselt planeeritust hilisemale ajale. Eile õhtuks saadi katus kilega kaetud, nii et ilmastikuolud enam sisetöid ei takista. Vanas osas ollakse töödega graafikus.

Kolmapäeval oli raamatukogu ehitustöödega seotud paarkümmend meest. "Tähtajaks saame ehitustöödega kindlasti valmis," on projektijuht veendunud. "Küll lükkub hilisemale ajale haljastustööde tegemine, sest aprillis pehme maaga haljastamise ju mingisugust korralikku kvaliteeti ei saa."

Haljastustööde lõpetamise järel saab raamatukogu juures olema autodele kaheksa parkimiskohta.

Raamatukogu juhataja Vaike Oro on meeste tehtud tööga rahul. Küll võiksid vana osa seinad ju sirgemad saada, aga see eeldaks juba nii suurt ümberehitustööd, et selleks ei jätkuks lihtsalt raha. Küll on ka Vaike Oro nõus sellega, et projektis on liialt palju vigu. Juhataja hinnangul uues majas ruumi jätkub. Näiteks lugemissaalis saab lugemiskohti olema kokku neliteist. Olemas on ka 50 m2 suurune ruum, kus saab korraldada erinevaid üritusi. Samuti on seal võimalus tööd teha nendel inimestel, kes tahavad seda teha vaikuses ja omaette.

"Hoolimata väikestest vigadest olen ehitusega rahul"

Raamatukogusse sisenejale avaneb esimesena pilt avarast fuajeest, mis saab teistest ruumidest osaliselt klaasseintega eraldatud. Ruumis paiknevad kahe reana tugipostid, ühel pool kaks, teisel pool neli. Uus juurdeehitus on ühekordne. Väljastpoolt paistab juurdeehitus väikesena, kuid tegelikult on hoopis vanast osast suurem. Lugejate jaoks on nüüdsest olemas ka tualettruumid. "Muidugi on kahju, et projekteerimisvea tõttu tuleb nüüd katus madalam ja aknad oleks võinud ju ka suuremad olla, aga mõnedele väikestele apsudele vaatamata mulle see juurdeehitus koos endise osa uuendamisega meeldib," räägib Üro. "Loodan, et ka meie külastajad jäävad sellega rahule."