Põltsamaalastel uus kultuuritempel

Vooremaa(2004), 19. juuni, nr. 71.

 

Kultuuriminister Urmas Paet avas eile Põltsamaal Jõgeva maakonna keskraamatukogu juurdeehitise. Ministri hinnangul aitavad raamatukogud elavdada kohalikku kultuurielu, seepärast tuleb raamatukogudes luua paremad tingimused töötajatele ja külastajatele ning tagada kogude täiendamine. 

Jõgeva maakonna keskraamatukogu juurdeehitiseks on kultuuriministeerium eraldanud kokku 4,3 miljonit krooni, lisaks veel 60 000 krooni täiendavalt inventari raha. Uhke kultuuritempel on esmaspäevast valmis inimesi teenima.

Üheksakümmend aastat on möödunud ajast, mil Põltsamaal loodi lugemisringi raamatukogu, mida praegune raamatukogu võib ka oma alguseks pidada. Hiljem sai sellest Põltsamaa avalik raamatukogu. Viieteistkümnel viimasel aastal on Põltsamaa raamatukogu olnud ka Jõgevamaa keskraamatukogu. 

Raamatud elavad oluliselt kauem kui inimesed. Seepärast on üsna loomulik, et Eestimaal on hakatud raamatutarkust seeläbi rohkem väärtustama, et püütakse luua raamatukogudes nüüdisaegset keskkonda. Raamatukogudes sisalduv aegumatu väärtus ehk sisu saab ka vastava vormi. Põltsamaa kui ajalooliste traditsioonidega linn on igatahes oma raamatukogu kui ühe kultuurikantsi uuenduse kuhjaga ära teeninud. Ilmselt leidis nii ka Eesti valitsus. 

Igas tõelises Eesti peres peab olema nii leivakapp kui ka raamatukapp. Kui Põltsamaa linn on üksmeelne pere, siis nüüd on nad lõpuks ka endale korraliku raamatukapi saanud.