Tähtpäevaks uues majas: Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu Põltsamaal saab sel aastal 90-aastaseks

Vaike Oro  Raamatukogu(2004), nr. 5, lk. 9-10.

 

Põltsamaa raamatukogu ehk Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu saab sel aastal 90-aastaseks. Kaunis kingitus selleks tähtpäevaks on juba käes. 
Meie kõigi, nii töötajate kui ka lugejate helesinine unistus on täitunud - uus raamatukoguhoone on valmis ja juba ligi kaks kuud lugejatele avatud. 

Ootasime seda päeva üle kümne aasta. Kuna me asusime linna majas, siis riigi toetust ei olnud meil esialgu lootust saada. Ka ei töötanud me väga viletsates ruumides, sest 1979. aastal tehtud põhjalik remont viis meid esialgu veel korralike raamatukogude nimekirja. 

Kuid kivi tuleb uuristada pidevalt, küllap siis sellesse ka augu saad. Raamatukogu kirjavahetusest selgub, et neid taotluskirju on olnud ikka väga palju, millega linnavalitsust ja volikogu ning ka maavalitsust on "moositud", ikka selleks, et raamatukogu saaks juurdeehituse ja vana osa renoveeritaks. 

Tegutsemine hakkas 2000. aastal kandma esimesi vilju - linnavalitsuse otsusega 21. juulist algatati detailplaneering ning sama aasta sügisel tehti juba ka eskiisprojekt, mille teostamist toetas maavalitsus. Meie arvestuste kohaselt lootsime raamatukogu uuendada ca 2 miljoni krooni eest, kuid lõpuks kujunes ehituse maksumuseks 4,7 miljonit (ilma inventarita). 

2002. aasta lõpus toimus konkurss renoveerimise ja juurdeehituse projektile ning arhitektiks valiti Peeter Merisalu Tartust. 
Ehitusleping AS Rakega kirjutati alla 14. oktoobril ning 18. juunil toimus raamatukogu avamine. See tähendab, et ehitusele, sisustusele ja uude hoonesse kolimisele oli kulunud kaheksa kuud. Kuid need oli pikad ja rasked kuud meie töötajatele, mida aitas üle elada ootus ja lootus töötada kord uues ja ilusas raamatukogus. Meie arvates sai projekt väga kena ning valmimisel on seda ka kõik tunnistanud. 

Raamatukogust on saanud linna üks ilusamaid hooneid. Lugejatel on ju meeldiv tulla pilku püüdvasse kenasti sisustatud raamatukogusse. 
Meie inventari valmistajad ("Standard", "Thulema", "Tooliparadiis" jt.) on teinud seda raamatukogutöötajate arvates ideaalilähedaselt. Rahastas Põltsamaa linn, abistava käe ulatas ka Kultuuriministeerium.
Seega oleme kõige eest tänu võlgu Kultuuriministeeriumile, Põltsamaa linnale, Jõgevamaa Maavalitsusele ja Omavalitsuste Liidule, kes andsid oma moraalse kui ka rahalise toetuse hoone valmimisele ja sisustamisele. 
Mis on siis muutunud seoses uue raamatukoguhoone ehitamisega Põltsamaale? 

Raamatukogul on enam kui poole rohkem põrandapinda: hoidla ehitamine kahekordseks jättis rohkem ruumi laenutusele ja lugemissaalile, mis varem tegutses väga kitsastes tingimustes. Lasteosakond sai uued ja avarad ruumid ning riiulitelt on raamatuid hoopis lihtsam kätte saada. 

Lasteraamatukoguhoidjad ei suuda uskuda, et nad varem teenindasid oma lugejaid vaid kahes väikeses toas. 
Komplekteerimisosakond kolis samuti poole suuremale pinnale. 

nternetiteenuseid saab kasutada päris omaette ruumis ja lisaks kõigele on meil nüüd ka 50kohaline väike saal, kus korraldame raamatuüritusi ning viime läbi täienduskoolitust maakonna raamatukogu töötajatele. 

Raamatukogu sai ka uue arvutiprogrammi ning alustas arvutilaenutusega. 

Kõike eeltoodut arvestades ei maksa imestada, et direktor alustas avapäevaüritust lauluga "Täna on mu elu õnnepäev".